Przejdź do treści

Restauracja Uczta w Zamku Czocha

Położony nad spiętrzonymi wodami Kwisy Zamek Czocha to jeden z najatrakcyjniejszych zabytków na Dolnym Śląsku, a może i w całej Polsce. Podziw budzi nie tylko architektura, lecz także pełne tajemnic dzieje zamku. Zachęcam Państwa do poznania fascynującej historii tego obiektu oraz do odkrywania historycznych smaków.

Góry i Pogórze Izerskie są krainą pełną różnorodnych atrakcji, m.in. pamiątek po barwnej przeszłości tego regionu. Głównym ośrodkiem turystycznym tego regionu posiadającym szeroką bazę noclegową jest Świeradów Zdrój, będący znakomitym miejscem wypadowym na okoliczne wycieczki. Warto też wcześniej zarezerwować sobie nocleg w jednym z komfortowych apartamentów Sun Seasons 24.

i dać się porwać przygodzie……..

Rekonstrukcja kuchni średniowiecznej na Zamku Czocha. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24.

Rekonstrukcja kuchni średniowiecznej na Zamku Czocha. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Tajemnice Zamku Czocha

Należący do Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców obiekt został wzniesiony na granitowej skale, na cyplu w zakolu Kwisy. Jego początki sięgają XII wieku, kiedy był warownią na pograniczu śląsko-łużyckim. Po wielokrotnych przebudowach przybrał gotycko-renesansowy wygląd, stając się okazałą rezydencją. Jak na zamczysko przystało, także Zamek Czocha ma swoje zjawy i mroczne tajemnice. Legenda mówi, że raz na sto lat pojawia się tu duch Białej Damy, a ze starej, usytuowanej na dziedzińcu studni wydobywają się niewieście głosy… Nic dziwnego – to właśnie tam niewierne żony kończyły swój żywot…  Zamek ma też legendę związaną z produkcją tajnej niemieckiej broni. Od lat krążą legendy o ukrytych w nim skarbach…

Kuchnia rycerska na Zamku Chocha. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24.

Kuchnia rycerska na Zamku Chocha. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Każdy turysta może zwiedzić zamczysko. Mogą Państwo pospacerować w towarzystwie przewodnika po pełnych tajemnic komnatach, spenetrować sekretne przejścia i skrytki, poznać fascynującą historię oraz… cieszyć się smakiem dań serwowanych w zamkowej restauracji.

Dworskie smaki w restauracji Uczta

Stylowa zamkowa restauracja znajduje się na szlaku kulinarnym Smaki Dolnego Śląska, należy również do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska. Specjalnością lokalu są dania kuchni polskiej, bazujące na dolnośląskich produktach regionalnych i lokalnych. Są wśród nich specjały z dziczyzny oraz runa leśnego, przygotowywane na prawdziwej kuchni węglowej! Dania oferowane turystom gotuje się tradycyjnie z sezonowych ingrediencji. Można zjeść na przykład szlachecką zupę grzybową lub żeberka zawinięte w kiszone liście kapusty. W ofercie są także tradycyjne wędliny wędzone w swojskiej wędzarni oraz pieczone własnym sumptem pieczywo.

Pączki z nadzieniem śliwkowym. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24.

Pączki z nadzieniem śliwkowym. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Można także miło spędzić czas w kawiarni usytuowanej na wewnętrznym dziedzińcu. Na zamku organizowane są uczty średniowieczne, biesiady na Werandzie Rycerskiej, degustacje miodów pitnych w Winiarni.

Twierdza Smaków

W maju Zamek Czocha zamienia się w twierdzę historycznych smaków. Podczas Dolnośląskiego Festiwalu Kuchni Historycznej – Twierdza Smaków można cieszyć się zrekonstruowanymi smakami od wczesnego średniowiecza do czasów PRL. W programie wydarzenia są warsztaty, np. zielarskie, prezentacje, degustacje, zabawy i prawdziwa uczta średniowieczna.

Pieczone ryby na Zamku Czocha. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24.

Pieczone ryby na Zamku Czocha. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Polewka pokrzywowa z zielenią różną i soczewicą, ryby pieczone na patyku, pstrąg z dołu ziemnego w pokrzywach i kurdybanku, kiszone śledzie, pączki katalońskie, podpłomyki i  miody pitne, a z drugiej strony – galareta z nóżek, pierogi bryzgane i racuchy z sosem waniliowym albo grochówka cara Mikołaja, różany tort Marii Antoniny i czekoladowo-śmietanowy tort Katarzyny Medycejskiej oraz ciastka duszki dla dzieci… To zaledwie kilka przykładów przysmaków, których można było skosztować podczas tegorocznej imprezy w najpiękniejszym zamku Dolnego Śląska.

Zupa pokrzywowa na Zamku Czocha. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24.

Zupa pokrzywowa na Zamku Czocha. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Deser malinowy. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24.

Deser malinowy. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Poniżej przepis polecany przez szefową zamkowej kuchni:

Szlachecka zupa grzybowa

składniki na 4 porcje:

wywar: kurczak z wolnego wybiegu, włoszczyzna (2 marchwie, 2 korzenie pietruszki, kawałek selera, kawałek pora), 1 cebula

przyprawy: 1 liść laurowy, kilka ziaren ziela angielskiego, kilka ziaren pieprzu, liście lubczyku, sól, majeranek

25 dag świeżych borowików, 1 cebula, olej

dodatkowo: 10 dag śmietany, ½ pęczka natki pietruszki, makaron

sposób przygotowania: 

Przygotować wywar: kurczaka oczyścić i umyć, następnie zalać go wodą i gotować na małym ogniu. Następnie dołożyć obrane i opłukane warzywa, przypieczoną nad ogniem cebulę oraz liść laurowy, ziele angielskie, pieprz. Ugotowany wywar przecedzić przez sito.

Przygotować grzyby: borowiki oczyścić, opłukać, pokroić w kostkę. Następnie grzyby podsmażyć na rozgrzanym oleju. Dołożyć cebulę pokrojoną w piórka. Doprawić solą, świeżo zmielonym pieprzem, majerankiem.

Usmażone grzyby dołożyć do wywaru. Ewentualnie doprawić do smaku. Zabielić śmietaną.

Przed podaniem posypać posiekaną natką pietruszki.

Szlachecka Zupa Grzybowa na Zamku Czocha. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24.

Szlachecka Zupa Grzybowa na Zamku Czocha. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.