Przejdź do treści

Dworek Galosa

Tym, którzy mają zarezerwowany pobyt w apartamentach SunSeasons 24 w Polanicy-Zdroju lub myślą o tym…proponuję tak organizować plan dnia, aby znaleźć czas na zwiedzanie okolicy oraz poznawanie lokalnej kuchni. Zapraszam Państwa do odwiedzenia Dworku Galosa w Stroniu Śląskim, który jest celem podróży wielu turystów kulinarnych. Słynący z doskonałej kuchni Dworek usytuowany jest w samym centrum Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego u podnóża góry Chłopek w Górach Bialskich.

Atrakcje turystyczne w pobliżu Stronia Śląskiego

Piękny krajobrazowo region posiada sporo ciekawych miejsc. Największą atrakcją jest tu odkryta w latach 60. XX wieku Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. Od wielu lat okolica przyciąga turystów dobrymi warunkami narciarskimi, m.in. dzięki kompleksowi wyciągów na Czarnej Górze. Turystyce sprzyja także malowniczość górskich pejzaży oraz bliskość szczytu Śnieżnika.

Międzygórze, wodospad. Zdjęcie Wiesław Jurewicz. Blog SunSeasons24

Międzygórze, wodospad. Zdjęcie Wiesław Jurewicz.

Stronie Śląskie. Zdjęcie Wiesław Jurewicz. Blog SunSeasons24

Stronie Śląskie. Zdjęcie Wiesław Jurewicz.

Czarna Góra. Zdjęcie Wiesław Jurewicz. Blog SunSeasons24

Czarna Góra. Zdjęcie Wiesław Jurewicz.

Czarna Góra, na szlaku. Zdjęcie Wiesław Jurewicz. Blog SunSeasons24

Czarna Góra, na szlaku. Zdjęcie Wiesław Jurewicz.

W trasie na Śnieżnik. Zdjęcie Wiesław Jurewicz. Blog SunSeasons24

W trasie na Śnieżnik. Zdjęcie Wiesław Jurewicz.

Dania z „dworskiej kuchni”

Słynący z doskonałej kuchni Dworek Galosa znajduje się na szlaku kulinarnym Smaki Dolnego Śląska oraz należy do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska.  Właścicielka dworku, Monika Galos, dba o to, aby dania serwowane Gościom były komponowane z dolnośląskich produktów, zgodnie ze sprawdzonymi – najczęściej rodzinnymi – recepturami. Szef kuchni wyspecjalizował się w przyrządzaniu dań z dziczyzny na bazie tradycyjnych myśliwskich receptur.

Przyrządzenie takich potraw wymaga znajomości tajników sztuki kulinarnej, doświadczenia i jest dość czasochłonne. Kucharz z Dworku Galosa w pełni zasługuje na miano mistrza kuchni myśliwskiej. Jego zasługą jest zdobycie pierwszej nagrody w konkursie wojewódzkim „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” w 2016 roku. Najwyższy laur otrzymało danie z dziczyzny, które doceniła także Krajowa Kapituła NKD, uznając za najlepszą potrawę regionalną. Specjał myśliwski zdobył prestiżową nagrodę „Perłę 2016”.

Sznycel z dziczyzny z sosem żurawinowym. Zdjęcie Wiesław Jurewicz. Blog SunSeasons24

Sznycel z dziczyzny z sosem żurawinowym. Zdjęcie Wiesław Jurewicz.

Szczególnymi specjałami w Dworku Galosa są: dzik po dworsku, a także przysmak Pana Tadeusza, czyli aromatyczny sznycel z dzika i orański gulasz z dzika. Smakowity gulasz to danie z Marianną Orańską w tle. Ta niderlandzka królewna pozostawiła po sobie na Dolnym Śląsku do dzisiaj dobrą pamięć. W przeszłości pokochała sudecką krainę i jako właścicielka Gór Bialskich i Masywu Śnieżnika, z wielką troską dbała o ten teren i o jego mieszkańców.

W Dworku Galosa można zjeść także inne pyszne dania z regionalnych produktów, m.in. pstrągi białolądeckie, gołąbki krużewnickie i ziemniaczane oraz gulasz z dolnośląskiej wołowiny. Daniem pachnącym lasem, uwielbianym przez wszystkich Gości, są gołąbki faszerowane grzybami.

Szef kuchni Dworku Galosa: Krzysztof Gierlach. Zdjęcie Wiesław Jurewicz. Blog SunSeasons24

Szef kuchni Dworku Galosa: Krzysztof Gierlach. Zdjęcie Wiesław Jurewicz.

Orański gulasz z dzika, danie Krzysztofa Gierlacha, składniki:

mięso z dzika, wywar z warzyw przygotowany na kościach z dzika, słonina, cebula, mąka pszenna

marynata: olej dolnośląski, białe wino z dolnośląskiej winnicy

przyprawy: sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, czosnek

dodatkowo: kasza gryczana

sposób przygotowania:

Mięso pokroić w kostkę (2×1 cm) i przez 12 godzin marynować w marynacie przygotowanej z oleju, czosnku, ziół oraz wina. Słoninę pokroić w kostkę, wytopić smalec i usmażyć na nim cebulę. Następnie zamarynowane mięso obtoczyć w mące pszennej i smażyć na rozgrzanym smalcu. Podlać winem.

Tak przygotowane mięso zalać wywarem i gotować do momentu, aż będzie miękkie. Doprawić do smaku.

Gulasz z dzika podawać z kaszą gryczaną.

Orański Gulasz z dzika, danie Krzysztofa Gierlacha. Zdjęcie Wiesław Jurewicz. Blog SunSeasons24

Orański Gulasz z dzika, danie Krzysztofa Gierlacha. Zdjęcie Wiesław Jurewicz.