Tym, którzy mają zarezerwowany pobyt w apartamentach SunSeasons 24 w Polanicy-Zdroju lub myślą o tym…proponuję tak organizować plan dnia, aby znaleźć czas na zwiedzanie okolicy oraz poznawanie lokalnej kuchni. Zapraszam Państwa do odwiedzenia Dworku Galosa w Stroniu Śląskim, który jest celem podróży wielu turystów kulinarnych. Słynący z doskonałej kuchni Dworek usytuowany jest w samym centrum Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego u podnóża góry Chłopek w Górach Bialskich.
Atrakcje turystyczne w pobliżu Stronia Śląskiego
Piękny krajobrazowo region posiada sporo ciekawych miejsc. Największą atrakcją jest tu odkryta w latach 60. XX wieku Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. Od wielu lat okolica przyciąga turystów dobrymi warunkami narciarskimi, m.in. dzięki kompleksowi wyciągów na Czarnej Górze. Turystyce sprzyja także malowniczość górskich pejzaży oraz bliskość szczytu Śnieżnika.
Dania z „dworskiej kuchni”
Słynący z doskonałej kuchni Dworek Galosa znajduje się na szlaku kulinarnym Smaki Dolnego Śląska oraz należy do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska. Właścicielka dworku, Monika Galos, dba o to, aby dania serwowane Gościom były komponowane z dolnośląskich produktów, zgodnie ze sprawdzonymi – najczęściej rodzinnymi – recepturami. Szef kuchni wyspecjalizował się w przyrządzaniu dań z dziczyzny na bazie tradycyjnych myśliwskich receptur.
Przyrządzenie takich potraw wymaga znajomości tajników sztuki kulinarnej, doświadczenia i jest dość czasochłonne. Kucharz z Dworku Galosa w pełni zasługuje na miano mistrza kuchni myśliwskiej. Jego zasługą jest zdobycie pierwszej nagrody w konkursie wojewódzkim „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” w 2016 roku. Najwyższy laur otrzymało danie z dziczyzny, które doceniła także Krajowa Kapituła NKD, uznając za najlepszą potrawę regionalną. Specjał myśliwski zdobył prestiżową nagrodę „Perłę 2016”.
Szczególnymi specjałami w Dworku Galosa są: dzik po dworsku, a także przysmak Pana Tadeusza, czyli aromatyczny sznycel z dzika i orański gulasz z dzika. Smakowity gulasz to danie z Marianną Orańską w tle. Ta niderlandzka królewna pozostawiła po sobie na Dolnym Śląsku do dzisiaj dobrą pamięć. W przeszłości pokochała sudecką krainę i jako właścicielka Gór Bialskich i Masywu Śnieżnika, z wielką troską dbała o ten teren i o jego mieszkańców.
W Dworku Galosa można zjeść także inne pyszne dania z regionalnych produktów, m.in. pstrągi białolądeckie, gołąbki krużewnickie i ziemniaczane oraz gulasz z dolnośląskiej wołowiny. Daniem pachnącym lasem, uwielbianym przez wszystkich Gości, są gołąbki faszerowane grzybami.
Orański gulasz z dzika, danie Krzysztofa Gierlacha, składniki:
mięso z dzika, wywar z warzyw przygotowany na kościach z dzika, słonina, cebula, mąka pszenna
marynata: olej dolnośląski, białe wino z dolnośląskiej winnicy
przyprawy: sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, czosnek
dodatkowo: kasza gryczana
sposób przygotowania:
Mięso pokroić w kostkę (2×1 cm) i przez 12 godzin marynować w marynacie przygotowanej z oleju, czosnku, ziół oraz wina. Słoninę pokroić w kostkę, wytopić smalec i usmażyć na nim cebulę. Następnie zamarynowane mięso obtoczyć w mące pszennej i smażyć na rozgrzanym smalcu. Podlać winem.
Tak przygotowane mięso zalać wywarem i gotować do momentu, aż będzie miękkie. Doprawić do smaku.
Gulasz z dzika podawać z kaszą gryczaną.