Święta są dzisiaj jednym z nielicznych momentów w naszym życiu kulinarnym, kiedy na stołach pojawiają się potrawy, które dostaliśmy w spadku od naszych przodków, regionu, zwyczaju – i kiedy tę tradycję twórczo przekształcamy. W całym kraju odbywają się jarmarki bożonarodzeniowe, prezentacje stołów wigilijnych i inne wydarzenia kulturalne, podczas których można poczuć świąteczną atmosferę. Nie inaczej jest na Dolnym Śląsku.
Wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy
Na turystów odpoczywających na Dolnym Śląsku i na zakwaterowanie wybrali ofertę apartamentów Sun Seasons 24 czeka moc świątecznych niespodzianek i atrakcji. Z pewnością oczaruje Państwa Wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy, nawiązujący do najpiękniejszych jarmarków Europy, a zwłaszcza jarmarków niemieckich, których tradycja ma już blisko 750 lat. Dzisiaj jest to jeden z najpiękniejszych jarmarków świątecznych w kraju.
Dużą atrakcją jarmarku jest trzypoziomowy bajkowy domek z tarasem widokowym i wieżyczką z podświetlanym zegarem. W domku mogą Państwo ogrzać się w blasku kominka i miło spędzić czas. Koniecznie trzeba też zobaczyć Galerię Mikołaja. W ramach Jarmarku Bożonarodzeniowego w Movie Gate – Galerii Sztuki Filmowej odbywają się interaktywne „Pokazy Pomocników Szalonego Mikołaja”.
Z kolei na Szlaku Magii można cieszyć się bajecznymi smakami. To nie tylko aromatyczny grzaniec i słodkie pierniki, ale również inne bożonarodzeniowe przysmaki z Dolnego Śląska i innych regionów Polski, a także specjały z różnych stron świata. Jakie? Alzackie podpłomyki flammkuchen, francuskie salami, hiszpańskie churros, indyjskie samosy, węgierskie kołacze – również w wersji na słono, podlaskie wędliny, dolnośląskie miody, turecka baklava, portugalskie desery, a także piernikowe „wrocławskie kamieniczki”, które znajdą Państwo w stylowym drewnianym Młynie. W tym roku „wrocławskie pierniczki – kamieniczki” obchodzą już czwarte urodziny.
Nie zabraknie przysmaków, mogących pochwalić się certyfikatami Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego oraz szlaku kulinarnego Smaki Dolnego Śląska, m.in. serów farmerskich i wędlin, a także miodów z dolnośląskich pasiek i pięknie lukrowanych pierników. Swoje towary oferują także rękodzielnicy. Dużym zainteresowaniem mieszkańców Wrocławia oraz turystów cieszą się zwłaszcza ozdoby świąteczne – stroiki, bombki, aniołki, a także serwety i obrusy ozdobione motywami bożonarodzeniowymi. Świąteczny jarmark na wrocławskim Rynku potrwa w tym roku długo, bo aż do 31 grudnia.
Jarmarki dolnośląskie
Na Dolnym Śląsku tradycja jarmarków bożonarodzeniowych jest bardzo bogata. Odbywają się one niemal w każdym mieście, a także w wielu innych miejscowościach regionu. To tylko kilka przykładów: Jarmark Bożonarodzeniowy w Obornikach Śląskich (8 grudnia), Kiermasz Bożonarodzeniowy w Miękini (8 grudnia), Dobroszycki Jarmark Bożonarodzeniowy (8-9 grudnia), Jarmark Bożonarodzeniowy w gminie Radków (9 grudnia), Polsko-Czeskie Stoły Bożonarodzeniowe w Stroniu Śląskim (9 grudnia), Jarmark Bożonarodzeniowy w Jeleniej Górze (15-16 grudnia), Jarmark Bożonarodzeniowy w Zamku Grodziec (16 grudnia) lub Jarmark Bożonarodzeniowy w Lubaniu (21 grudnia).
Wydarzenia są doskonałą okazją do poznania różnorodnych smaków Dolnego Śląska związanych z Bożym Narodzeniem. Każda z imprez jest odzwierciedleniem lokalnych tradycji świątecznych. Jarmarki i prezentacje stołów świątecznych uświetniają koncerty kolęd i pastorałek. Warto wziąć udział w tych wydarzeniach. Będą Państwo mogli poczuć magię zbliżających się wielkimi krokami świąt Bożego Narodzenia. Zachęcam Państwa również do wypróbowania poniższego przepisu.
Radosnych świąt Bożego Narodzenia!
Restauracja Książęca w Książu
Świąteczny karp w szarym sosie
szef kuchni Grzegorz Duda
składniki na 4 porcje:
- 1 kg fileta z karpia milickiego
- pęczek włoszczyzny
- 150 ml wytrawnego wina
- 50 g płatków migdałów
- 50 g rodzynek
- przyprawy
- 50 g cukru
- 2 listki laurowe
- ziele angielskie
- pieprz
- sól
- dodatkowo: kluski gotowane na parze
sposób przygotowania:
Przygotować wywar warzywny: włoszczyznę obrać i zalać 1 litrem wody. Dodać przyprawy i gotować około 8 minut na wolnym ogniu.
Przygotować rybę: filet z karpia delikatnie umieścić w wywarze warzywnym. Gotować 8 minut.
Przygotować sos: w rondelku skarmelizować cukier i wlać przecedzony wywar warzywny. Wlać wino, dodać migdały oraz rodzynki. Sos zredukować, a następnie dołożyć masło.
Karpia podawać z dodatkiem sosu.