Przejdź do treści

Świerkowa Karczma

Odpoczywając w apartamentach Sun Seasons 24 w Świeradowie Zdroju zmieniłam utarte spacerowe ścieżki aby poznać menu Świerkowej Karczmy. Restauracja znajduje się przy drodze głównej w kierunku Szklarskiej Poręby, bardzo blisko nadbrzeża Kwisy…

Duch Gór

Przy wejściu do Świerkowej Karczmy przywita Państwa drewniana rzeźba Ducha Gór, zwanego również Karkonoszem, Rzepiórem lub Liczyrzepą. Bohater licznych podań związanych z obszarem Karkonoszy oświetli Państwu zaświeconą latarnią drogę do restauracji.

Karta dań Świerkowej Karczmy. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Karta dań Świerkowej Karczmy. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Okazała karczma zbudowana jest z grubo ciosanych drewnianych bali, a jej wnętrze wypełniają drewniane ławy, krzesła i stoły. Centralnym punktem lokalu jest duży kamienny kominek. Karczma urządzona jest w stylu kojarzącym się jednoznacznie z górskim schroniskiem.

Co w menu?

Świerkowa Karczma to jedna z ciekawszych restauracji w Świeradowie Zdroju. Oferuje smaczne, domowe jedzenie, grzane wino, lokalne piwo i wspaniałe desery. Specjalnością są dania kuchni polskiej, wiele spośród nich powstaje na bazie produktów regionalnych i lokalnych.

Karta dań wnętrze, Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Karta dań wnętrze, Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Kiedy będziecie Państwo przeglądać menu, zainteresujcie się nie tylko ofertą kulinarną, ale również ciekawostkami i informacjami o lokalnych atrakcjach turystycznych. Mogą Państwo również poprosić obsługę o album z pocztówkami ze starego Świeradowa-Zdroju. Dzięki nim poznacie atmosferę panującą w XIX-wiecznym uzdrowisku.

Ryba zapiekana w serze z opiekanymi ziemniakami i surówkami. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Ryba zapiekana w serze z opiekanymi ziemniakami i surówkami. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Wracając do jedzenia. Porcje są duże, a ceny niezbyt wygórowane. Szef kuchni poleca szczególnie pstrągi po izersku: wędzone, smażone lub gotowane. W karcie znajdą Państwo również wyrazistą w smaku kwaśnicę po izersku podawaną z chlebem, żurek w chlebie z kiełbasą i jajkiem, rybę zapiekaną w serze z opiekanymi ziemniakami i surówkami lub sałatkę z wędzonym pstrągiem, które to dania zamówiłam. W tym miejscu warto podkreślić to, że pstrągi wędzone są codziennie rano, dzięki czemu mają delikatny, wyśmienity smak.

Sałatka z wędzonego pstrąga. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Sałatka z wędzonego pstrąga. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Goście karczmy chwalą także smak golonki gotowanej i gulaszu z dziczyzny. W menu są również inne dania przygotowane z dziczyzny, a także klasyczny barszcz czerwony, różnego rodzaju pierogi, w tym pierogi z dziczyzną lub bardzo pożywny bigos chłopski z ziemniakami. Warto spróbować lokalnego piwa lub wypić herbatę z miodem z okolicznej pasieki oraz skusić się na pyszny deser, np. szarlotkę. Wychodząc z karczmy, mogą Państwo kupić słoiczek dżemu z płatków róży. Będzie miłą kulinarną pamiątką z pobytu w Świeradowie Zdroju i Górach Izerskich.

Kwaśnica po izersku. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Kwaśnica po izersku. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

I jeszcze jedna informacja. Restauracja ma charakter rodzinny. Z myślą o najmłodszych urządzono salę zabaw. Zapraszam do Świeradowa-Zdroju.