Przejdź do treści

„Pod Winogronami” w Kołobrzegu

W Kołobrzegu pasjonaci wędkarstwa morskiego – zarówno doświadczeni, jak i początkujący – mogą uczestniczyć w wyprawach na ryby. Oprócz rejsów wycieczkowych po Morzu Bałtyckim organizowane są bowiem profesjonalne wyprawy na dorsze lub rejsy wędkarskie na duńskie wyspy. Ja jednak ograniczyłam swoje „połowy” do wizyt w kołobrzeskich lokalach gastronomicznych.

Serce Kołobrzegu

Jest nim niewątpliwie promenada nadmorska. Niezależnie od pory roku jest ona ulubionym miejscem spacerów zarówno mieszkańców Kołobrzegu, jak i turystów oraz kuracjuszy. Wiedzie m.in. od mola do zabytkowej latarni morskiej. Do niedawna cała wyłożona była wysłużoną kostką brukową. Po zrewitalizowaniu zyskała elegancką, minimalistyczną formę i jest przy tym bardzo funkcjonalna.

Kutry podróżnicze. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Kutry podróżnicze. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Wzdłuż promenady ulokowanych jest wiele sklepików z pamiątkami oraz restauracji, kawiarni i smażalni ryb. Znajdą tam Państwo m.in. smażalnię ryb Rewiński, gdzie można zjeść pysznego dorsza. Zresztą inne ryby morskie też są tu zawsze świeże i dobrze przyprawione.

Widok na molo w Kołobrzegu. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Widok na molo w Kołobrzegu. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Latarnia morska

Znajduje się tuż przy wejściu do portu, na ujściu Parsęty do Bałtyku. Zbudowano ją w 1770 roku, dziś udostępniona jest do zwiedzania. Z góry mogą Państwo podziwiać widok na morze, panoramę Kołobrzegu oraz na porty handlowy i wojenny. Na dole latarni morskiej znajduje się kawiarnia.

Latarnia morska w Kołobrzegu. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Latarnia morska w Kołobrzegu. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Kołobrzeskie molo

Przepiękne, długie na 220 m żelbetonowe molo jest jedną z największych atrakcji w Kołobrzegu. Śmiało można stwierdzić, że jest ono obowiązkowym punktem na turystycznej mapie miasta. To dzięki niemu zarówno latem, jak i jesienią lub zimą można bezpiecznie wejść w głąb morza i podziwiać jego piękno. Na końcu mola czynna jest kawiarnia i lodziarnia. Lody są przepyszne.

Molo w Kołobrzegu. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Molo w Kołobrzegu. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Restauracja „Pod Winogronami”

Restaurację „Pod Winogronami” w Kołobrzegu znajdą Państwo bez trudu w sąsiedztwie bardzo często uczęszczanego przez turystów nabrzeża portu. To jeden z najdłużej działających, bo od przeszło dwudziestu lat, lokali w Kołobrzegu. Nic dziwnego! Restauracja wyróżnia się malowniczą lokalizacją, klimatycznym wystrojem wnętrz, pięknym ogródkiem, bardzo miłą obsługą, a przede wszystkim wyśmienitą kuchnią. Lokal cieszy się bardzo dobrą opinią wśród turystów.

Wnętrze nr 2 Restauracji "Pod Winogronami" w Kołobrzegu. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Wnętrze nr 2 Restauracji „Pod Winogronami” w Kołobrzegu. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Wszystkie potrawy w restauracji „Pod Winogronami” przygotowywane są wyłącznie ze świeżych produktów. Wiele spośród nich stanowią produkty regionalne lub lokalne. W menu znajdują się dania kuchni śródziemnomorskiej oraz regionalnej.

Wnętrze nr 3 Restauracji "Pod Winogronami" w Kołobrzegu. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Wnętrze nr 3 Restauracji „Pod Winogronami” w Kołobrzegu. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Na przystawkę można wybrać na przykład wykwintne ślimaki w maśle czosnkowo-ziołowym lub krewetki na maśle, albo bardziej swojskie grzanki czosnkowe. Na szczególną uwagę zasługuje śledź po kaszubsku oraz znakomity tatar z łososia.

Wnętrze nr 4 Restauracji "Pod Winogronami" w Kołobrzegu. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Wnętrze nr 4 Restauracji „Pod Winogronami” w Kołobrzegu. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Goście restauracji bardzo chętnie zamawiają soliankę, czyli klasyczną rosyjską zupę rybną. „Pod Winogronami” przygotowuje się ją z dorsza i łososia, a także pomidorów, oliwek i kiszonych ogórków. Równie smakowita jest zupa cebulowa.

Wnętrze nr 5 Restauracji "Pod Winogronami" w Kołobrzegu. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Wnętrze nr 5 Restauracji „Pod Winogronami” w Kołobrzegu. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Co na drugie danie? Zamówiłam sobie dorsza w cieście piwnym, bo podczas pobytu nad morzem cieszę się przede wszystkim smakiem dań rybnych. Był bardzo smaczny. W karcie są też inne dania z ryb, np. łosoś z krewetkami. Specjalnością restauracji jest zapiekanka z sandacza po moskiewsku. Oprócz sandacza komponentami są pieczarki, ziemniaki, cebula, ser żółty, krewetki i sos śmietanowy. Można też wybrać sandacza po orleańsku, smażonego w chrupiącym cieście piwnym, podanego z sosem tatarskim, frytkami i surówkami.

Wnętrze Restauracji "Pod Winogronami" w Kołobrzegu. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Wnętrze Restauracji „Pod Winogronami” w Kołobrzegu. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Goście tego lokalu doskonale wiedzą, że można w nim zjeść pyszne dania z dziczyzny. Chętnie zamawiają więc udziec z dzika duszony w sosie jałowcowo-brzoskwiniowym, podany z ziemniakami zapiekanymi z rozmarynem i buraczkami lub golonkę z dzika na ragout myśliwskim z placuszkami rosti. Specjalnie dla najmłodszych Gości przygotowany jest wariant menu dla dzieci.

Golonka z dzika na ragout myśliwskim z placuszkami rosti. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Golonka z dzika na ragout myśliwskim z placuszkami rosti. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Dorsz w cieście z piwa z dodatkami. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Dorsz w cieście z piwa z dodatkami. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

A co na deser? Można skusić się na przykład na sernik z lodami, brzoskwinią i bitą śmietaną, gruszkę w gorącej czekoladzie Wedel z bitą śmietaną lub puchary lodowe.

Kołobrzeg czy dokładniej Restauracja „Pod winogronami” to miejsca, do których z pewnością chętnie powrócę tak samo chętnie jak do apartamentów Sun Seasons 24 w Kołobrzegu.