Przejdź do treści

Nowy Rok w zamkach i pałacach

Wielu z nas przywita Nowy Rok w modnych zakątkach świata: w Wenecji, Bangkoku lub Tajlandii. Tymczasem eskapada pobliskim szlakiem turystycznym może dostarczyć nie mniej atrakcji niż egzotyczna wycieczka. Zachęcam Państwa do odwiedzenia dolnośląskich zamków i pałaców.

Mikrowyprawy to nowy trend podróżniczy. Zapewniają mnóstwo przyjemności i niezapomnianych wrażeń. Dlatego zimowy odpoczynek w apartamentach Sun Seasons 24 warto połączyć ze zwiedzaniem dolnośląskich zamków i pałaców. Turyści tłumnie odwiedzają te obiekty przez cały rok, a to pozwala im chociaż na chwilę przenieść się w czasie i poczuć klimat średniowiecznych twierdz lub barokowych posiadłości.

Zamek Bolków we mgle. Zdjęcie Wiesław Jurewicz. Blog SunSeaaons24

Zamek Bolków we mgle. Zdjęcie Wiesław Jurewicz.

Zamek Bolków - armata z mosiądzu. Zdjęcie Wiesław Jurewicz. Blog SunSeasons24

Zamek Bolków – armata z mosiądzu. Zdjęcie Wiesław Jurewicz.

Szczególna atmosfera panuje w dolnośląskich zamkach i pałacach podczas magicznych dni związanych z okresem bożonarodzeniowym i Nowym Rokiem. Sprawdźcie Państwo sami!

Dolina Pałaców i Ogrodów

To jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Polsce. W położonej u podnóża Karkonoszy Dolinie Pałaców i Ogrodów znajduje się 29 obiektów. Takie skupisko założeń pałacowo-parkowych jest niespotykane na skalę europejską. Są wśród nich dawne zamki rycerskie, np. ruiny w Bolczowie i Chojniku, gdzie turyści żądni wrażeń mogą zobaczyć legendarną Kunegundę snującą się po dziedzińcu, renesansowy dwór w Czarnem, a także zabytki barokowe i pałace wzniesione w XIX w.

Zamek Czocha. Zdjęcie Dolnośląska Organizacja Turystyczna. Blog SunSeasons24

Zamek Czocha. Zdjęcie Dolnośląska Organizacja Turystyczna.

Wiele z tych zabytków odzyskało dawny blask. To m.in. pałac Paulinum w Jeleniej Górze, zespół pałacowy Łomnica, pałace w Staniszowie, Wojanowie, Miłkowie i w Karpnikach.

Europejski Szlak Zamków i Pałaców

Szlak, zorganizowany przez Dolnośląską Organizację Turystyczną oraz zamki i pałace Dolnego Śląska, jest dziś uznanym europejskim produktem turystycznym. Promuje nie zawsze znane, ale wspaniałe i warte odwiedzenia historyczne zabytki architektury Dolnego Śląska.

Mapa Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej Zamki i Pałace na Dolnym Śląsku. Blog SunSeasons24

Mapa Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej „Zamki i Pałace na Dolnym Śląsku”

POBIERZ WIĘKSZĄ MAPĘ KLIKAJĄC W LINK

Na Europejskim Szlaku Zamków i Pałaców znajdą Państwo: Zamek Bolków, Zamek Chojnik, Zamek Czocha, Zamek Grodno, Zamek Grodziec, Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, Zamek Kliczków, Pałac Krobielowice, Zamek Książ, Zamek Leśnica, Pałac Łomnica, Zamek Międzylesie, Zamek Książęcy w Oleśnicy, Pałac Staniszów, Zamek Topacz, Zamek Wojnowice.

Każda z budowli zachowała swój odrębny styl i wyjątkowy klimat. Podczas wędrówki dolnośląskim odcinkiem Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców będą Państwo mogli patrzeć na te same mury, co nasi przodkowie, odpocząć jak dawni rycerze, a czasem skosztować historycznych potraw.

Zamek Książ. Zdjęcie Kamil Cieliński. Blog SunSeasons24

Zamek Książ. Zdjęcie Kamil Cieliński.

Szlak kulinarny Smaki Dolnego Śląska

W wielu zamkach i pałacach dolnośląskich znajdą Państwo lokale, w których serwowane są dania kuchni tradycyjnej, np. jest to Karczma Rycerska położona na dziedzińcu Zamku Grodno. Pośród restauracji oferujących turystom smaczną kuchnię, bazującą na produktach dolnośląskich, są lokale promowane na szlaku kulinarnym Smaki Dolnego Śląska: restauracje Uczta w Zamku Czocha, Boletus w Zamku Kliczków i restauracja w Pałacu Staniszów, a także restauracje Łomnica i w Pałacu Kamieniec, Uroczysko Siedmiu Stawów oraz znajdująca się na podzamczu Zamku Książ restauracja Książęca.

Uroczysko Siedmiu Stawów, kaczka/gnocchi/ brukselka/ kapusta. Zdjęcie Dolnośląska Organizacja Turystyczna. BlogSunSeasons24

Uroczysko Siedmiu Stawów, kaczka/gnocchi/ brukselka/ kapusta. Zdjęcie Dolnośląska Organizacja Turystyczna.

Fascynująca podroż w czasie

Wszystkie dolnośląskie zamki i pałace łączą legendy i nieodkryte tajemnice. Każda historia jest inna, fascynująca i przenosząca do przeszłości. Bogatsi o doświadczenia minionych epok będą Państwo mieli szansę odbyć niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni, a także zastanowić się nad swoimi planami na Nowy Rok 2020.

Pałac Staniszów, comber z sarny. Zdjęcie Wiesław Jurewicz. Blog SunSeasons24

Pałac Staniszów, comber z sarny. Zdjęcie Wiesław Jurewicz.

Pałac Łomnica, deser. Zdjęcie Dolnośląska Organizacja Turystyczna. Blog SunSeasons24

Pałac Łomnica, deser. Zdjęcie Dolnośląska Organizacja Turystyczna.

Życzę Państwu spełnienia wszystkich marzeń i samych szczęśliwych dni w Nowym Roku!