Przejdź do treści

Kołobrzeg jesienią

Kołobrzeg to największe nadmorskie uzdrowisko z licznymi parkami, zabytkami i szeroką piaszczystą plażą. Miasto jest odwiedzane przez turystów także jesienią, o czym przekonałam się podczas pobytu w jednym z Apartamentów Sun Seasons 24. A jesienne temperatury sprzyjają długim spacerom brzegiem morza, zwiedzaniu oraz poszukiwaniu regionalnych smaków. Tym razem zapraszam do Kołobrzegu.   

Jeśli lubią Państwo luksus i wygodę, pragną wypocząć podczas całego urlopu lub choćby jednego weekendu. I chcą skorzystać z oferty Apartamenty Sun Seasons 24 to niewątpliwym ich atutem jest lokalizacja. Apartamenty Bursztynowe, a w szczególności jeden konkretny, w którym spędzałam pierwsze jesienne dni Apartament SeaSide, zasługuje na uznanie. Cały kompleks usytuowany jest w malowniczo położonej, cichej i zielonej części Kołobrzegu, w pobliżu morza. Spacerem to 10 minut do plaży zachodniej i niespełna 20 minut do części uzdrowiskowej miasta.

Apartament SEASIDE w Kołobrzegu, widok na salon. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Apartament SEASIDE w Kołobrzegu, widok na salon. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Apartament SEASIDE w Kołobrzegu, widok na aneks. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Apartament SEASIDE w Kołobrzegu, widok na aneks. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Przysmaki regionalne wprost z Targu Rybnego

Turyści kulinarni, do których się zaliczam, ustalają trasy swoich podróży nie tylko pod kątem zwiedzania oraz poznawania kultury i przyrody, ale też odkrywania smaków regionalnych i lokalnych. Co ciekawego odkryłam pod tym względem w Kołobrzegu? Przede wszystkim produkty z małej Manufaktury Rybnej, w której powstają paprykarze, pasty i inne pyszności.

Przysmaki z Manufaktury Rybnej w Kołobrzegu. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Przysmaki z Manufaktury Rybnej w Kołobrzegu. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Właściciele manufaktury skupiają się na jakości nie tylko samych produktów aby były miłe dla podniebienia, ale również na tym, aby każdy słoiczek i jego etykietka były miłe dla oka. Wszystkie przysmaki rybne przygotowuje się w sposób tradycyjny, wykorzystując jedynie składniki najwyższej jakości oraz surowce naturalnego pochodzenia. Są smaczne i zdrowe ze względu na dużą zawartość ryb, aż 43%, a także fakt, że nie zawierają ani białego cukru, ani konserwantów. Dlatego właśnie te naturalne przekąski rybne są pełne kwasów omega 3 i witaminy B12.

W sklepiku Manufaktury Rybnej, znajdującym się na Targu Rybnym w sąsiedztwie Portu Rybackiego, można kupić między innymi kąski z dorsza w warzywach i sosie pomidorowym, paprykarz kołobrzeski z dorsza z ryżem, paprykarz z kaszą jaglaną lub z kaszą gryczaną białą. Oczywiście w tym i w innych sklepikach na Targu Rybnym można kupić ryby wprost z kutrów rybackich oraz pachnące, świeżo uwędzone śledzie i inne ryby morskie.

Targ Rybny w Kołobrzegu. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Targ Rybny w Kołobrzegu. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Lokalnym przysmakiem są także wpisane na listę produktów tradycyjnych ogórki kołobrzeskie, uhonorowane prestiżową nagrodą Perła 2015. Cechą charakterystyczną jest wykorzystywanie do ich produkcji naturalnej wody solankowej pozyskiwanej ze źródła solankowego w Kołobrzegu. Ciekawostką jest to, że woda solankowa jest komponentem niektórych dań w Karczmie Solnakowej znajdującej się na Wyspie Solnej u ujścia rzeki Parsęty i Kanału Drzewnego, nieopodal mariny. Produktem lokalnym jest też oczywiście piwo Colberg z Kołobrzeskiej Fabryki Piwa, ale o tym napiszę w osobnym wpisie.

Pomnik rybaka i rybaczki na małym skwerze w kołobrzeskim porcie. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Pomnik rybaka i rybaczki na małym skwerze w kołobrzeskim porcie. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Marina Solna

To miejsce, gdzie tradycje morskie łączą się z nowoczesnością. Marina Solna jest przystankiem na trasie pomiędzy wschodem i zachodem południowego brzegu Bałtyku, chętnie odwiedzanym przez żeglarzy i motorowodniaków z całego świata. Stąd można wyruszyć w urokliwą podróż na Bornholm i całą Skandynawię.

Marina Solna; po lewej na zdj. Sailor Port Pizza Kołobrzeg; po prawej na zdj. Reduta Morast. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Marina Solna; po lewej na zdj. Sailor Port Pizza Kołobrzeg; po prawej na zdj. Reduta Morast. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Atrakcją turystyczną jest znajdujący się obok portu jachtowego fort obronny z XVIII wieku – Reduta Morast. Pięcioboczna fortyfikacja w widłach Parsęty i kanału Drzewnego broniła dostępu do portu. Na jej dziedzińcu znajduje się obecnie tawerna, gdzie można zjeść m.in. dania z grilla i wędzone na miejscu ryby.

Miejscem, gdzie piękne widoki łączą się z pysznymi smakami jest też Sailor Port Pizza Kołobrzeg. Z tarasu można podziwiać zacumowane jachty, delektując się smakiem oferowanych przez restaurację dań – pizzy i innych przysmaków śródziemnomorskich.

Kołobrzeski Skansen Morski

W sąsiedztwie portu jachtowego i Targu rybnego znajdą Państwo Kołobrzeski Skansen Morski, będący obiektem Muzeum Oręża Polskiego. Co można w nim zwiedzić? Miłośników militariów z pewnością zainteresują dwa okręty stojące obecnie na lądzie, a także jacht pełnomorski, elementy z legendarnego kontrtorpedowca ORP „Burza” oraz liczne uzbrojenie okrętów Marynarki Wojennej RP, a także zabytki techniki morskiej.

Skansen Morski w Kołobrzegu. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Skansen Morski w Kołobrzegu. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Plaża zachodnia w Kołobrzegu. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Plaża zachodnia w Kołobrzegu. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Taras widokowo-wypoczynkowy z zejściem na plażę zachodnią w Kołobrzegu. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Taras widokowo-wypoczynkowy z zejściem na plażę zachodnią w Kołobrzegu. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Zachód słońca na plaży zachodniej w Kołobrzegu. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Zachód słońca na plaży zachodniej w Kołobrzegu. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.