Przejdź do treści

Gotwaldówka i Skowronki. Między historią a współczesnością – spotkanie z dawnymi smakami dolnośląskimi

Poszukiwacze dawnych kulinariów dolnośląskich w oryginalnej postaci znajdą na szlaku turystycznym Smaki Dolnego Śląska miejsca wyjątkowe pod tym względem – Zabytkowe Gospodarstwo „Gotwaldówka” w Kątach Bystrzyckich oraz gospodarstwo agroturystyczne „Skowronki” w Radochowie-Kolonii. Zapraszam Państwa na wyjątkową wycieczkę kulinarną. Kierunek: Gotwaldówka i Skowronki.

Gotwaldówka zdjęcie Wiesława Jurewicza

Gotwaldówka zdjęcie Wiesława Jurewicza

Degustacja chleba zdjęcie Barbary Jakimowicz-Klein

Degustacja chleba zdjęcie Barbary Jakimowicz-Klein

Muzeum domowe

Życie i pasja oraz poczynania obecnej właścicielki „Gotwaldówki” – Renaty Czaplińskiej – są doskonałym przykładem pogodzenia przeszłości z teraźniejszością. Od wielu lat, z wielkim wysiłkiem i pasją odbudowuje i zagospodarowuje Gotwaldówkę. Jest to XIX-wieczne gospodarstwo założone na planie czworoboku, z charakterystyczną łukową bramą, nazwane tak od nazwiska byłych właścicieli. Przez cały czas p. Renata gromadzi księgozbiór regionalny w języku niemieckim i polskim oraz zabytki kultury materialnej związane z ziemią kłodzką, a także dba o zachowanie dziedzictwa kulinarnego mieszkańców regionu sprzed około 150 lat. Warto wybrać się do Polanicy Zdroju gdzie spośród wielu sympatycznych pensjonatów do zakwaterowania polecić mogę Apartamenty Polanica, a stamtąd na wycieczkę kulinarną, podczas której będą Państwo mogli spotkać się z dawnymi smakami dolnośląskimi.

Izba regionalna przy gospodarstwie agroturystycznym Skowronki zdjęcie Barbary Jakimowicz-Klein

Izba regionalna przy gospodarstwie agroturystycznym Skowronki zdjęcie Barbary Jakimowicz-Klein

Dawne smaki dolnośląskie

Niezmordowana gospodyni Gotwaldówki przenosi wizerunek gospodarstwa w czas przeszły, kształtuje na nowo jego XIX-wieczny obraz. Jest to obiekt wyjątkowy nie tylko pod względem etnograficznym, ale również kulinarnym. Magnesem przyciągającym turystów są tu warsztaty pieczenia chleba na zakwasie w starym piecu chlebowym, a także możliwość spróbowania dawnych dolnośląskich specjałów, wpisanych na ministerialną listę produktów tradycyjnych, takich jak śląskie niebo czy śląski placek z kruszonką. W listopadzie p. Renata zaprasza na gęś świętomarcińską, faszerowaną i pieczoną zgodnie z kanonem kuchni śląskiej, a także wyjątkowo smakowitą zupę z dyni. Wystarczy tylko zadzwonić i umówić się na spotkanie.

Gęsina na św. Marcina z Gotwaldówki zdjęcie Barbary Jakimowicz-Klein

Gęsina na św. Marcina z Gotwaldówki zdjęcie Barbary Jakimowicz-Klein

Z kolei córka p. Renaty, Karina Fuglińska, w gospodarstwie agroturystycznym „Skowronki” – samotnie położonym przy drodze z Radochowa do Kątów Bystrzyckich, na północnym skraju śnieżnickiego masywu Krowiarek – częstuje Gości także innymi dolnośląskimi przysmakami, np. beglami, piernikami o nazwie legnickie bomby, pieczenią lądecką lub leguminą z maślanki.

Kluski śląskie zdjęcie Barbary Jakimowicz-Klein

Kluski śląskie zdjęcie Barbary Jakimowicz-Klein

Wystawy etnograficzne

„Gotwaldówka” i „Skowronki” są obiektami otwartymi i żywymi, pełnymi ludzi i różnych wydarzeń. Turystów wędrujących szlakami przez Kąty Bystrzyckie przyciągają wystawy i inne wydarzenia organizowane przez właścicielki. Warto odwiedzić to miejsce!

Forum Muzeów Domowych w Gotwaldówce zdjęcie Barbary Jakimowicz-Klein

Forum Muzeów Domowych w Gotwaldówce zdjęcie Barbary Jakimowicz-Klein

Forum Muzeów Domowych w gospodarstwie agroturystycznym Skowronki zdjęcie Barbary Jakimowicz-Klein

Forum Muzeów Domowych w gospodarstwie agroturystycznym Skowronki zdjęcie Barbary Jakimowicz-Klein

Chleb z Gotwaldówki
Renata Czaplińska

składniki:

 • 20 dag zakwasu żytniego
 • 53 dag mąki pszennej chlebowej
 • 300 ml wody
 • 20 g soli
 • ewentualnie 1 łyżeczka miodu
 • przyprawy
 • ziarna różnych zbóż

sposób przygotowania:

Wymieszać składniki, ciasto wyrabiać przez około 10 minut, aż będzie sprężyste. Ciasto przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 20-30 minut. Następnie dobrze je wyrabiać przez 1-2 minuty. Ciasto przełożyć do foremki, przykryć i odstawić w ciepłe miejsce. Wyrośnięte ciasto piec godzinę w piecu nagrzanym do temperatury 250⁰C.

Śląskie niebo z Bystrzycy Kłodzkiej
Karina Fuglińska

składniki na 4 porcje:

 • 50 dag wędzonego mięsa wieprzowego
 • 50 dag mieszanych owoców suszonych
 • 1-2 łyżki mąki ziemniaczanej
 • ewentualnie skórka z cytryny
 • przyprawy
  • 1 laska cynamonu
  • szczypta cukru
  • sok z cytryny
 • dodatkowo: kluski gotowane na parze

sposób przygotowania:

Wędzone mięso wieprzowe gotować około 1 godziny. Owoce suszone zalać zimną wodą, odstawić na noc. Na drugi dzień dodać laskę cynamonu i ugotować. Mąkę ziemniaczaną wymieszać z niewielką ilością zimnej wody, dołożyć do owoców i zagotować. Przyprawić do smaku cukrem i sokiem z cytryny. Do suszu owocowego przed gotowaniem można dodać skórkę z cytryny.

Mięso podawać z suszonymi owocami, sosem oraz kluskami drożdżowymi gotowanymi na parze.