Poszukiwacze dawnych kulinariów dolnośląskich w oryginalnej postaci znajdą na szlaku turystycznym Smaki Dolnego Śląska miejsca wyjątkowe pod tym względem – Zabytkowe Gospodarstwo „Gotwaldówka” w Kątach Bystrzyckich oraz gospodarstwo agroturystyczne „Skowronki” w Radochowie-Kolonii. Zapraszam Państwa na wyjątkową wycieczkę kulinarną. Kierunek: Gotwaldówka i Skowronki.
Muzeum domowe
Życie i pasja oraz poczynania obecnej właścicielki „Gotwaldówki” – Renaty Czaplińskiej – są doskonałym przykładem pogodzenia przeszłości z teraźniejszością. Od wielu lat, z wielkim wysiłkiem i pasją odbudowuje i zagospodarowuje Gotwaldówkę. Jest to XIX-wieczne gospodarstwo założone na planie czworoboku, z charakterystyczną łukową bramą, nazwane tak od nazwiska byłych właścicieli. Przez cały czas p. Renata gromadzi księgozbiór regionalny w języku niemieckim i polskim oraz zabytki kultury materialnej związane z ziemią kłodzką, a także dba o zachowanie dziedzictwa kulinarnego mieszkańców regionu sprzed około 150 lat. Warto wybrać się do Polanicy Zdroju gdzie spośród wielu sympatycznych pensjonatów do zakwaterowania polecić mogę Apartamenty Polanica, a stamtąd na wycieczkę kulinarną, podczas której będą Państwo mogli spotkać się z dawnymi smakami dolnośląskimi.
Dawne smaki dolnośląskie
Niezmordowana gospodyni Gotwaldówki przenosi wizerunek gospodarstwa w czas przeszły, kształtuje na nowo jego XIX-wieczny obraz. Jest to obiekt wyjątkowy nie tylko pod względem etnograficznym, ale również kulinarnym. Magnesem przyciągającym turystów są tu warsztaty pieczenia chleba na zakwasie w starym piecu chlebowym, a także możliwość spróbowania dawnych dolnośląskich specjałów, wpisanych na ministerialną listę produktów tradycyjnych, takich jak śląskie niebo czy śląski placek z kruszonką. W listopadzie p. Renata zaprasza na gęś świętomarcińską, faszerowaną i pieczoną zgodnie z kanonem kuchni śląskiej, a także wyjątkowo smakowitą zupę z dyni. Wystarczy tylko zadzwonić i umówić się na spotkanie.
Z kolei córka p. Renaty, Karina Fuglińska, w gospodarstwie agroturystycznym „Skowronki” – samotnie położonym przy drodze z Radochowa do Kątów Bystrzyckich, na północnym skraju śnieżnickiego masywu Krowiarek – częstuje Gości także innymi dolnośląskimi przysmakami, np. beglami, piernikami o nazwie legnickie bomby, pieczenią lądecką lub leguminą z maślanki.
Wystawy etnograficzne
„Gotwaldówka” i „Skowronki” są obiektami otwartymi i żywymi, pełnymi ludzi i różnych wydarzeń. Turystów wędrujących szlakami przez Kąty Bystrzyckie przyciągają wystawy i inne wydarzenia organizowane przez właścicielki. Warto odwiedzić to miejsce!
Chleb z Gotwaldówki
Renata Czaplińska
składniki:
- 20 dag zakwasu żytniego
- 53 dag mąki pszennej chlebowej
- 300 ml wody
- 20 g soli
- ewentualnie 1 łyżeczka miodu
- przyprawy
- ziarna różnych zbóż
sposób przygotowania:
Wymieszać składniki, ciasto wyrabiać przez około 10 minut, aż będzie sprężyste. Ciasto przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 20-30 minut. Następnie dobrze je wyrabiać przez 1-2 minuty. Ciasto przełożyć do foremki, przykryć i odstawić w ciepłe miejsce. Wyrośnięte ciasto piec godzinę w piecu nagrzanym do temperatury 250⁰C.
Śląskie niebo z Bystrzycy Kłodzkiej
Karina Fuglińska
składniki na 4 porcje:
- 50 dag wędzonego mięsa wieprzowego
- 50 dag mieszanych owoców suszonych
- 1-2 łyżki mąki ziemniaczanej
- ewentualnie skórka z cytryny
- przyprawy
- 1 laska cynamonu
- szczypta cukru
- sok z cytryny
- dodatkowo: kluski gotowane na parze
sposób przygotowania:
Wędzone mięso wieprzowe gotować około 1 godziny. Owoce suszone zalać zimną wodą, odstawić na noc. Na drugi dzień dodać laskę cynamonu i ugotować. Mąkę ziemniaczaną wymieszać z niewielką ilością zimnej wody, dołożyć do owoców i zagotować. Przyprawić do smaku cukrem i sokiem z cytryny. Do suszu owocowego przed gotowaniem można dodać skórkę z cytryny.
Mięso podawać z suszonymi owocami, sosem oraz kluskami drożdżowymi gotowanymi na parze.