Przejdź do treści

Ferie w Świeradowie Zdroju

Ferie w Świeradowie Zdroju mają swoje znaki rozpoznawcze są nimi Hala Spacerowa i Pijalnia uzdrowiskowa oraz schronisko na Stogu Izerskim.

Koleją gondolową na Stóg Izerski

Miłośnicy górskich wycieczek dotrą na Stóg Izerski szlakiem turystycznym. Jest to jeden z najwyższych szczytów Gór Izerskich, położony na zachodnim krańcu Wysokiego Grzbietu, w pobliżu granicy polsko-czeskiej. Aby ułatwić sobie drogę i zafundować niesamowite widoki na panoramę Gór Izerskich, mogą Państwo skorzystać z kolei gondolowej. Jest ona złożona z ponad siedemdziesięciu zabudowanych wagoników, które są przystosowane również do przewozu osób niepełnosprawnych.

Droga do stacji dolnej kolei gondolowej w Świeradowie Zdroju. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Droga do stacji dolnej kolei gondolowej w Świeradowie Zdroju. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Kolej gondolowa. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Kolej gondolowa. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Co warto wiedzieć o tej szczególnej atrakcji turystycznej? Cała trasa kolejki liczy 2172 metry, a czas przejazdu w jedną stronę trwa 8 minut. Dolna stacja kolejki umiejscowiona jest na wysokości 617 m n.p.m., natomiast górna – na Stogu Izerskim – znajduje się na wysokości 1060 m n.p.m. Między oboma stacjami rozciąga się długa na 2,5 km oświetlona nartostrada. Zimą z wagoników korzystają przede wszystkim narciarze, ale można kupić sobie także bilety turystyczne – w górę na szczyt i z powrotem.

Stacja górnej kolei gondolowej na Stogu Izerskim. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Stacja górnej kolei gondolowej na Stogu Izerskim. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Widok z tarasu widokowego na Stogu Izerskim. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Widok z tarasu widokowego na Stogu Izerskim. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Schronisko na Stogu Izerskim

Schronisko jest jednym z ulubionych celów wypraw turystów oraz kuracjuszy odpoczywających w Świeradowie Zdroju. Pierwszymi właścicielami schroniska, wybudowanego w 1924 roku w stylu śląsko-łużyckim, była rodzina Koberów. Tak jak dawniej, także dzisiaj w schronisku zawsze można zjeść ciepły posiłek i rozgrzać się gorącą herbatą lub kawą.

Z tarasu widokowego znajdującego się przed schroniskiem roztacza się wspaniały widok na Świeradów Zdrój, dolinę Kwisy, Grzbiet Kamienicki i zachodnią część Karkonoszy. Ze Stogu Izerskiego mogą Państwo wybrać się na szczyt Smreka lub Halę Izerską i do schroniska Chatka Górzystów, Zajęcznik lub na szczyt Sępiej Góry. Jednak trzeba być ostrożnym, bo jest bardzo ślisko.

Schronisko na Stogu Izerskim. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Schronisko na Stogu Izerskim. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Chata Izerska

W drodze powrotnej bez trudu dotrą Państwo do Chaty Izerskiej. Usytuowana jest na nasłonecznionym stoku u podnóża Gór Izerskich. Znaleźć tu można ciszę, bliskość z naturą i… pyszne jedzenie. Specjalnością restauracji jest pstrąg z własnej hodowli pieczony na kamieniu. Smakuje wyśmienicie! Jest doskonale przyprawiony, ma chrupiącą skórkę i pyszne, soczyste mięso. Zachęcam Państwa do spróbowania tego specjału.

Chata Izerska. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Chata Izerska. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Pstrąg pieczony na kamieniu serwowany w Chacie Izerskiej. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Pstrąg pieczony na kamieniu serwowany w Chacie Izerskiej. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Krótka sjesta

Pełni wrażeń, nie tylko kulinarnych, mogą Państwo udać się na dalsze zwiedzanie miasta i okolicy lub wybrać krótką sjestę w swoim apartamencie. Odpoczywałam w Apartamencie z kominkiem, któremu nic nie brakuje. W skład wchodzą 2 pokoje, w tym 1 sypialnia i salon z aneksem kuchennym, balkon z widokiem na góry, I piętro, internet Wi-Fi, meble ogrodowe, gry planszowe, elektryczny kominek, narciarnia, szafa, telewizor z płaskim ekranem, Smart TV, odkurzacz, żelazko, deska do prasowania, suszarka na ubrania, 1 stanowisko postojowe w garażu podziemnym. Słowem, jest to bardzo wygodny apartament. A widok z balkonu – zwłaszcza w słoneczne dni –  jest naprawdę piękny. Do tego szum strumienia… Wspaniały. Apartamenty Piano przy ulicy Polnej, w pobliżu kolei gondolowej.

Apartament z kominkiem. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Apartament z kominkiem. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Świeradów Zdrój i Góry Izerskie oferują wiele ciekawych miejsc, które na łamach bloga będę próbowała jeszcze czytelnikowi przybliżyć. Ferie w Świeradowie Zdroju to frajda. Zbigniewa Pasieki do Świeradowa zapraszał latem na Dzień Otwartych Ogrodów (przypominam). Będziemy wracać do tych miejsc i wydarzeń przy różnych okazjach, bo warto.

Trasy turystyczne w Górach Izerskich. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Trasy turystyczne w Górach Izerskich. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.