Przejdź do treści

Browar Restauracja Colberg

Podczas weekendowego pobytu w Apartamentach Sun Seasons 24 w Kołobrzegu jako element wypoczynku proponuję podjąć się spróbowania smaków. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów na kulinarnej mapie miasta jest browar – restauracja Colberg w zabytkowej wieży ciśnień. Zapraszam do środka.

Trochę o wieży ciśnień w Kołobrzegu

Neogotycką wieżę ciśnień z czerwonych cegieł zbudowano pod koniec dziewiętnastego stulecia. W jej najwyższej części znajduje się oryginalny nitowany zbiornik na wodę o pojemności 720 metrów sześciennych. Woda była pompowana do wieży z rzeki Parsęty, a z wieży płynęła do budynków mieszkalnych. Funkcję tę pełniła do marca 2015 roku. Obecnie w wieży ciśnień znajduje się lokalny browar –  restauracja Colberg, w którym można raczyć się regionalnie warzonym piwem oraz tradycyjną kuchnią polską z wyraźnymi akcentami pomorskimi.

Fotografie dawnego Kołobrzegu zdobiące ściany w browarze– restauracji Colberg w wieży ciśnień w Kołobrzegu. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Fotografie dawnego Kołobrzegu zdobiące ściany w browarze– restauracji Colberg w wieży ciśnień w Kołobrzegu. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Z legendą w tle

Chociaż trudno w to uwierzyć, to jednak faktem jest, że do dzisiaj w komnacie na najwyższym piętrze wieży ciśnień nocami słychać jakieś dziwne zgrzyty i wycie. To Wodnik Parsętus – żyjący na co dzień na wyspie pośrodku rzeki – przypomina mieszkańcom Kołobrzegu, aby szanowali swoją rzekę i jej nie zaśmiecali, bo może znowu – jak głosi legenda sprzed stu lat – przybyć i pozbawić miasto wody…

Wnętrze browaru – restauracji Colberg w wieży ciśnień w Kołobrzegu. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Wnętrze browaru – restauracji Colberg w wieży ciśnień w Kołobrzegu. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Piwowarzy Browaru Restauracja Colberg czerpią z tradycji

W przedwojennym Kolbergu (Kołobrzegu) piwo było cenionym regionalnym wyrobem, którym miasto szczyciło się także poza zasięgiem Pomorza Zachodniego. Dziś Fabryka Piwa Colberg bardzo wyraźnie nawiązuje do dawnych tradycji browarniczych na tym terenie.  Oryginalne piwo warzone w Kołobrzegu cieszy się zasłużoną renomą zarówno wśród mieszkańców miasta, jak i turystów.

bar w browarze– restauracji Colberg w wieży ciśnień w Kołobrzegu. Zdjęcie Barbra Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24.

bar w browarze– restauracji Colberg w wieży ciśnień w Kołobrzegu. Zdjęcie Barbra Jakimowicz-Klein.

W restauracji – browarze Colberg serwowane są różne typy piwa, m.in.: Colberg Classic, czyli piwo typu lager z wyśmienitym chmielowym aromatem; piwo Colberg niefiltrowane o złotym kolorze i lekkim zmętnieniu oraz delikatnej pianie. Można w nim wyczuć wyraźne nuty drożdżowe i zbożowe; piwo Colberg Pils o barwie jasnozłocistej i doskonałej klarowności z trwałą pianą; piwo Colberg Black o złocistej pianie, ciemnej barwie z rubinowymi refleksami. W tym miejscu muszę podkreślić, że delikatność i słodkie akcenty tego trunku powodują, że pije się go z dużą przyjemnością; piwo Colberg pszeniczne, czyli klasyczne piwo górnej fermentacji w stylu Weizenbier. Jest to piwo o jasnej barwie słomkowej i bujnej pianie; piwo IPA z pewnością przypadnie do gustu tym spośród Państwa, którzy poszukują nowych, ciekawych smaków. Jest to piwo o bursztynowej barwie i trwałej pianie. W jego aromacie oraz smaku wyczuwalne są akcenty owoców cytrusowych, np. pomarańczy lub grejpfrutów.

Różne typy piwa kraftowego dla koneserów. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Różne typy piwa kraftowego dla koneserów. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Kołobrzeskie Piwo Colberg Black zdobyło podniebienia i uznanie jury podczas konkursu kulinarnego Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów w Poznaniu. Otrzymało prestiżową nagrodę „Perłę 2016”.

Co zobaczymy w menu?

Same pyszności! Oczywiście wszystkie dania w browarze – restauracji Colberg przygotowuje się zawsze ze świeżych komponentów. Na przystawkę można wybrać np. colbergowe camemberty w panierce, podawane z żurawiną; krążki kalmara z sosem czosnkowym; tatar z polędwicy wołowej lub chrupiące „to-tamto”, czyli chrupiące krążki cebulowe, camembert w panierce, stripsy z kurczaka, panierowane skrzydełka z kurczaka, panierowane ostre serki, a to wszystko z dodatkiem sosu koktajlowego lub czosnkowego.

Do wyboru mają Państwo kilka rodzajów zup. Oprócz zupy dnia polecanej przez szefa kuchni, są to np. pielmienie w rosole, zupa z owocami morza lub tradycyjny colbergowy żurek.

Rosół z makaronem w restauracji Colberg . Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Rosół z makaronem w restauracji Colberg. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Popisowym daniem głównym szefa kuchni jest kaczka faszerowana gruszką, jabłkiem i żurawiną, podawana z kluskami śląskimi i modrą kapustą. Można zamówić połowę lub całą kaczkę. Amatorzy dziczyzny też będą usatysfakcjonowani. W karcie dań znajdą sznycel z jelenia z sadzonym jajkiem, pieczonymi ziemniakami oraz sałatką z gruszką lub grillowany stek z dzika ze smakowitymi dodatkami.

Duży burger z frytkami. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Duży burger z frytkami. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Wielu osobom spośród Państwa zdecydowanie przypadnie do gustu smak golonki flambirowanej, duszonej w piwie, podanej z zasmażaną kapustą oraz musztardą i chrzanem. W połączeniu z lokalnym piwem Colberg jest świetnym duetem.

Zgodnie z klimatem nadmorskim w menu znają Państwo także dania z ryb, np. pieczonego dorsza pod pierzynką ze szpinaku i mozarellą. Z kolei w menu dziecięcym znajdziemy m.in. rosół z makaronem, placki ziemniaczane na słodko lub stripsy z kurczaka z frytkami. Zwieńczeniem lunchu, obiadu lub kolacji może być znakomity deser, np. colbergowy deser lodowy na bazie piwa z owocami sezonowymi, sosem czekoladowym i bitą śmietaną lub colbergowy sernik z lodami colbergowymi.

Perła 2016 przyznana w kategorii Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Perła 2016 przyznana w kategorii Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Koneserzy wina z pewnością docenią smak wina z regionalnej winnicy Turnau Baniewice. Mogą Państwo wybrać np. wina Solaris białe wytrawne, Johanniter, białe półsłodkie lub Cabernet czerwone wytrawne. Droga do Kołobrzegu nie jest uciążliwa, gdy Państwo będą na miejscu GPS z pewnością wskaże właściwą trasę do browaru – restauracji Colberg w wieży ciśnień.