Przejdź do treści

Wakacje zimowe w górach

Zasadniczo miało być tym razem o czymś innym, ale ponieważ zima w tym roku zaskoczyła tradycyjnie, nie tylko polskich drogowców, ale również i najstarszych górali to pogadajmy sobie o zimie w górach, jej urokach i problemach jakie generuje nadmiar śniegu lub jego brak…

Pada śnieg, pada śnieg…

Od kilku lat przyzwyczailiśmy się w całej Polsce do tego, że święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok spędzamy bez śniegu, w aurze, delikatnie mówiąc, późno jesiennej lub jak kto woli wczesno wiosennej, przy dodatnich temperaturach i chlupiącym deszczu. Szaro, buro i ponuro a w dodatku wilgotno i brak słońca, jednym słowem dekadencja..brrr, brrr.  Mówi się nawet, że klimat zmienił się na tyle, iż zamiast czterech, mamy teraz tylko 2 pory roku – jak w strefie równikowej – wilgotną i suchą.

Samotnia zdjęcie Krzysztof Siwa blog SunSeasons24

Samotnia, zdjęcie Krzysztof Siwa.

Aż tu nagle – Wielki Powrót Zimy. Jak tu śniegiem przysypało! Jak tam wichrem zawiało!! Jak się zimą wszędzie zimno zrobiło!!!
I co?
Pięknie wszędzie, biało wszędzie, zimno wszędzie. Idealne warunki na sanki, na narty i spacery oraz inne śnieżne pohulanki. Zaroiło się spragnionymi zimowego szaleństwa i śnieżnych, górskich spacerów turystami w górskich kurortach – w Karpaczu , w Szklarskiej Porębie, Świeradowie Zdroju, Polanicy, Wiśle i Ustroniu.

Śnieżka z Równi pod Śnieżką zdjęcie Krzysztof Siwa blog SunSeasons24

Śnieżka z Równi pod Śnieżką, zdjęcie Krzysztof Siwa.

Na drogach dojazdowych.

Ale, ale.  Zanim wszyscy dotarli do apartamentów Sun Seasons 24 musieli zmierzyć się z kilometrami oblodzonych, śliskich, nieodśnieżonych i zakorkowanych dróg prowadzących do wymarzonych zimowisk. Jak relacjonowali, na autostradzie i drogach lokalnych widok przejeżdżającej posypywarki był rzadkością. Podróże zamiast zaplanowanych 5-6 godzin trwały drugie tyle. Ponadto ci, którzy nie wzięli ze sobą łańcuchów na koła do samochodu mogli mieć spore problemy z dotarciem do ostatniego etapu podroży.  Na szczęście wszyscy szczęśliwie dotarli i nagrodą już pierwszego dnia po przyjeździe były widoki na ośnieżone szczyty Karkonoszy, Gór Izerskich i Beskidów.

Turyści na grani Karkonoszy zdjęcie Krzysztof Siwa blog SunSeasons24

Turyści na grani Karkonoszy, zdjęcie Krzysztof Siwa.

Gdy pogoda jest w kratkę.

Pamiętajmy, że to góry i pogoda potrafi zmienić się z godziny na godzinę. Obserwujcie prognozy, słuchajcie miejscowych ratowników i górali, bo oni wiedzą, czy wolno wchodzić na szlaki, czy nie ma zagrożenia lawinowego, czy trasy spacerowe są przetarte, czy lepiej dać sobie spokój i pospacerować na deptakach miejskich.

A jak przyjedzie chwilowa odwilż?  A w czasie deszczu dzieci nudzą? Pomocą mogą okazać się atrakcje przygotowane przez osoby obsługujące noclegi w regionie, w ramach programu lojalnościowego Karta Stałego Gościa.

Na stogu izerskim nad Świeradowem zdjęcie Krzysztof Siwa blog SunSeasons24

Na stogu izerskim, nad Świeradowem, zdjęcie Krzysztof Siwa.

Ferie zimowe 2019, kto i kiedy będzie z nich korzystał.

Już od wielu lat w Polsce ferie zimowe podzielone są na 4 dwutygodniowe „turnusy” po to, aby gór i śniegu dla nikogo nie zabrakło, i żeby nie „zadeptać” się nawzajem w górskich kurortach.

 

  1. Pierwszymi gośćmi są już obecni turyści z województw kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego, bo ich przerwa zimowa rozpoczęła się 14 stycznia i potrwa do 27 stycznia.
  2. 21 stycznia ruszą turyści z podlaskiego i warmińsko – mazurskiego.
  3. Tydzień później od 28 stycznia wakacje zimowe rozpoczynają województwa mazowieckie, dolnośląskie, opolskie i zachodniopomorskie,
  4. a „at last, but not at least” – mieszkańcy województwa łódzkiego, pomorskiego, śląskiego, lubelskiego i podkarpackiego, którzy wyruszą na podbój śnieżnych stoków aż 11 lutego.

 

Widok na Mały Staw i Samotnię zdjęcie Krzysztof Siwa blog SunSeasons24

Widok na Mały Staw i Samotnię , zdjęcie Krzysztof Siwa.

Wszystkim życzymy szczęśliwej podróży, prawdziwe zimowej aury, a narciarzom „stopy śniegu pod deskami”

Ahoj Przygodo!

Wieczorny widok na Strzechę Akademicką zdjęcie Krzysztof Siwa blog SunSeasons24

Wieczorny widok na Strzechę Akademicką, zdjęcie Krzysztof Siwa.

 

Lubisz Góry? Spodobały ci się zdjęcia w tekście?
Kliknij, zobacz więcej górskich ujęć.