Przejdź do treści

Wakacje przez cały rok w górach i nad morzem

W górach i nad morzem. Od Bałtyku po Sudety i Beskidy czekają na Was komfortowe apartamenty rozproszonego Aparthotelu Sun Seasons 24.
Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie do czytania i komentowania artykułów prezentowanych na niniejszym blogu o podróżach, formach spędzania wolnego czasu, szlakach historycznych, kulturowych i kulinarnych.

Naszą wakacyjną podróż po Polsce ze Zbyszkiem Obieżyświatem rozpocznijmy od wycieczki w malownicze Góry Izerskie, które są znakomitym miejscem do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej.
A konkretnie wybierzemy się do Świeradowa.
Każdy z nas z pewnością przynajmniej raz osobiście był w tym przepięknym zakątku lub przynajmniej słyszał o nim od swoich rodziców, którzy kiedyś, kiedyś przebywali tam w ramach 3 tygodniowych turnusów w uzdrowisku świeradowskim…

Świeradów-Zdrój

Położony jest w sercu Gór Izerskich na wysokościach 450 – 650 m n.p.m. i jak mawiają mieszkańcy – Świeradów leży na końcu świata, a dokładnie przy granicy Polski z Czechami.

Świeradów Zdrój SunSeasons24

Świeradów Zdrój SunSeasons24

Jego lecznicze właściwości znane są od stuleci dzięki wyjątkowemu, uzdrawiającemu mikroklimatowi, bogactwu wód mineralnych, radonowych i pokładów borowiny. Świeradów otoczony jest wielkimi kompleksami lasów świerkowych, co nadaje klimatowi charakterystyczny leczniczy, wręcz balsamiczny zapach leśnego igliwia, oddziaływując korzystnie na schorzenia układu oddechowego.
Lecznicze działanie wód mineralnych polega na pobudzeniu układu hormonalnego, a borowina wspomaga leczenie pourazowe. Z kolei zawarty w tutejszym powietrzu radon bardzo korzystnie wpływa na procesy enzymatyczne i przemiany komórkowe.

 

Warto więc przyjechać do Świeradowa, aby podreperować zdrowie. Ale nie tylko, bo okolica kusi pięknymi widokami, licznymi szlakami pieszymi i rowerowymi, a zimą narciarskimi. Świeradów i okolica oferuje ponadto mnóstwo atrakcji turystycznych. Do najbardziej znanych atrakcji z pewnością zaliczyć można Dom Zdrojowy, Centrum edukacji ekologicznej – Izerska Łąka, Park Zdrojowy.
Świeradów Zdrój to również jeden z najlepszych ośrodków narciarskich w zachodniej części Polski. Wielką atrakcją jest kolej gondolowa SKI&SUN, liczne Single Tracki, a od niedawna również Run Tracki. Single Tracki to naturalne ścieżki rowerowe, nowo wybudowane, o maksymalnym nachyleniu 5 proc., szerokości do 0,8 m, zlokalizowane w Świeradowie-Zdroju przy gondoli, w masywie Zajęcznika i wokół Czerniawskiej Kopy oraz po stronie czeskiej w Novym Městem pod Smrkiem. Run Tracki natomiast to zaprojektowana sieć leśnych ścieżek dla biegaczy i pieszych, które są budowane i utrzymywane według ścisłych zasad przy maksymalnym poszanowaniu okolicznej przyrody.

Ważnym elementem każdej podróży jest zakwaterowanie…

Wśród bogatej i różnorodnej bazy noclegowej, w skład której wchodzą hotele, pensjonaty, wille i apartamenty, na uwagę zasługują należące do sieci SUN SEASONS 24 apartamenty IZERY, PIANO i GONDOLA.

Świeradów Zdrój apartament w SunSeasons24

Apartament w SunSeasons24 w Świeradowie Zdroju

 

Wszystkie są przestronne, nowoczesne i komfortowe oraz posiadają piękne widoki na okolicę. Wielbiciele gorących klimatów znają tu również kilka apartamentów z saunami.
Apartamenty IZERY zlokalizowane są przy ul. Cichej przy leśnym szlaku spacerowym w kierunku kolei gondolowej. Mniej więcej w połowie tego szlaku napotkamy z kolei obiekty Piano przy ulicy Polnej 26 i Gondola przy ulicy Zakopiańskiej 22B. Do wszystkich aparthoteli można dogodnie podjechać samochodem, a każdy apartament posiada swoje własne miejsce parkingowe bądź garażowe.
Apartamenty Izery od centrum dzieli dystans jedynie 600m, a obiekty Piano i Gondola leżą niespełna 800 m od serca uzdrowiska. A do stacji gondoli idzie się niecałe 10 minut.

…i wyżywienie!

Bogata i różnorodna jest również oferta gastronomiczna. Szerzej o polecanych lokalach i potrawach napiszemy w kolejnych artykułach, a dziś powiemy tylko, że głodni w Świeradowie chodzić nie będziecie. Na każdym rogu zapraszają kafejki, lodziarnie, bary i restauracje i punkty sprzedaży pod chmurką. Kuchnia jest wielowątkowa – od tradycyjnych, regionalnych potraw, po kuchnie grecką, włoską i fastfoodową.
Obowiązkowo skosztować musicie oscypka i pstrąga po izersku.

Ale do szczęścia potrzeba też rozrywek.

W Świeradowie, gdzie sezon trwa praktycznie przez cały rok, każdego miesiąca odbywa się wiele imprez.

5 sierpnia 2018 na tarasach przed Domem Zdrojowym od godz. 10.00 odbywał się Jarmark Ekologiczny, w ramach którego prezentowały się gospodarstwa ekologiczne, eko- agroturystyczne oraz wytwórcy wyrobów rękodzielniczych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się degustacje produktów ekologicznych i gotowanie na żywo. Nie zabrakło konkursów – na najładniejsze stoisko, na najciekawszy wyrób rękodzielniczy – „Zrobiły to moje ręce”, „Produkt z Mojego Gospodarstwa”. Muzyczną sferę Jarmarku wypełniły występy zespołów ludowych z regionu rywalizujących o miano zespołu publiczności.

Od kilkunastu lat URZĄD MIASTA Świeradów – Zdrój (referat ds. promocji Gminy i Turystyki, kultury i Sportu) organizuje dla swoich mieszkańców Dzień Otwartych Ogrodów.

Atrakcje Świeradów Zdrój SunSeasons24

Dzień Otwartych Ogrodów w Świeradowie

 

W tym roku była to sobota – 25 sierpnia.
W godzinach 10.00 – 18.00 będzie można odwiedzić ogrody:
Państwa Marciniak – ul. Chopina 6, Państwa Bigusów – ul. Długa 45 którzy zapraszają do siebie w godz. od 12 na wiejsko-ogrodową biesiado-degustację chlebów żytnich, gryczanych i mieszanych. Posmakować będzie też można swojskich kiełbas, smalców, ogórków kiszonych i dżemów. Nie zabraknie kociołka z zupą gulaszową i pieczonych ziemniaków. Na słodko i zdrowo poczęstować się będzie można tortem marchwiowym z jarzębiną i bułami drożdżowymi z owocami. Pragnienie ugasicie sokami porzeczkowymi i lemoniadą z kwiatów czarnego bzu. Wielbiciele domowych nalewek natrafią na degustację aroniówki.
Państwa Knetów – ul. Nadbrzeżna 3, Państwa Wilczackich – ul. Sienkiewicza 18, Pani K.Piotrowskiej – ul. Boczna 2, Państwo Mikołajczak – ul. Asnyka 6,

A we wrześniu m.in. Piknik „Izerski Płomień”., który odbędzie się 15 września od godz. 15.00 na Zielonej Polanie przy ul. Kopernika; Konkurs Orkiestr Wojskowych Wojska Polskiego z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości (20.09), Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna (22.09) oraz Międzynarodowy Festiwali Muzyki Dawnej (27.09).

Zapraszamy do Świeradowa. Wybierz się na wakacje, na krótki lub weekend w Góry Izerskie, a my zapewnimy Ci wygodny nocleg w komfortach apartamentach w Świeradowie Zdroju.