Przejdź do treści

Trasy spacerowe w Karpaczu

  • Sara 

Czerwiec rozpoczął się bardzo przyjemnie. Wysokie temperatury, słoneczna pogoda. Dla miłośników lata w górach to prawdziwa sielanka. Turyści przyjeżdżają do Karpacza w różnym celu. Zazwyczaj jednak motywacją są górskie spacery i wędrówki. Karpacz jako jeden z najpopularniejszych sudeckich kurortów jest miejscem różnorodnym. Idealnym dla rodzin z małymi i starszymi dziećmi, dla par i dla seniorów. Gdzie zatem wędrować? Jakie trasy spacerowe wybrać, aby i starsi i młodsi byli zadowoleni?

Na początku proponuję klasycznie: karpacki deptak.

Wydaje się, że oprócz sklepów z pamiątkami, restauracjami i kawiarniami, niewiele więcej jest tu do zobaczenia. Całą trasę szybkim krokiem można pokonać w kilka minut. Natomiast warto po drodze zwrócić uwagę na parę istotnych miejsc. Najpierw Muzeum Sportu i Turystyki przy ulicy Kopernika. Już sam budynek jest naprawdę piękny. W środku znajdziecie wystawy dotyczące historii Karkonoszy, mnóstwo eksponatów związanych z turystyką i sportem: sprzęty, nagrody, odznaki i wiele innych.  Z muzeum można przejść się w stronę zabytkowego kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, a następnie do parku. Tam możecie dowiedzieć się nieco na temat historii górnictwa na terenie Karpacza. Potem jesteście już na deptaku. Po prawie stronie widać kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Około 200 metrów dalej znajduje się Skwer Śladów Zdobywców – 20 płyt z brązu, w których odciśnięte są buty największych sław polskiego himalaizmu.  Trochę wyżej mijamy tory saneczkowe Kolorowa. Idąc jeszcze 100 metrów, trafimy do parku, gdzie można odpocząć, a dla dzieci świetna atrakcja – ścianki wspinaczkowe.

Trasa Zdrowia

to również łatwa i przyjemna trasa spacerowa, jednak raczej niewskazana dla rodziców z wózkami dziecięcymi. Spotkamy tu o wiele mniej turystów, niż na deptaku, mimo że znajduje się w centrum Karpacza. Prowadzi przez leśne dróżki. Podobnie jak pierwszy wariant, rozpoczyna się blisko Muzeum Sportu i Turystyki, gdzie w pobliżu jest również plac zabaw. Najpierw droga asfaltowa zmienia się w szutrową, docieramy do tzw. groty. Mijając ją, wchodzimy na ścieżkę, która prowadzi na szczyt Pohulanki. Podczas spaceru można podziwiać niesamowite karkonoskie widoki. Nad grotą rozpoczyna się ścieżka zdrowia, czyli stacje z przyrządami do ćwiczeń i opisem jak z nich korzystać. Dostosowane są do użytku dla każdego, niezależnie od wieku. Idąc wiernie tą trasą, dotrzemy na szczyt Pohulanki, gdzie warto zatrzymać się na jednym z mostków  i podziwiać przepiękny widok na centrum miasta i górę Karpatkę, położoną naprzeciwko Pohulanki. Do centrum Karpacza można wrócić tą samą trasą lub łąką, po zboczu Pohulanki.

Via Sacra

Nieco trudniejsza trasa to tzw Via Sacra, szklakiem karpackich obiektów sakralnych. Wędrówka zaczyna się przy wspomnianym już wcześniej kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy ul. Konstytucji 3 Maja. Zdecydowanie warto zajrzeć do środka.  Znajduje się w nim obraz św. Antoniego na tle Karkonoszy, ambona wykonana w szkole drzeworytnictwa oraz sufit zdobiony motywami roślinnymi. Następnie udajemy się w stronę Muzeum Sportu i Turystyki, gdzie oczywiście również trzeba wstąpić. Kolejno idziemy do kościoła p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Tam możemy podziwiać charakterystyczną architekturę budowli. Kolejny i ostatni punkt na trasie jest najwyżej położonym obiektem w Karpaczu. Idziemy deptakiem do górnej części miasta. Docieramy do parku przy Domu Wypoczynkowym Mieszko. Nieopodal znajdują się Karkonoskie Tajemnice – interaktywne Królestwo Ducha Gór. Dalej idziemy ulicą Mickiewicza. Docieramy do ulicy Konstytucji 3-go Maja i idziemy w górę. Po prawej stronie mijamy park z metalowymi rzeźbami zwierząt, które żyją lub żyły w Karkonoszach. Ścieżką przez park dochodzimy do Zapory na Łomnicy. Można tam na chwilę przystanąć i odpocząć. Następnie kierujemy się w stronę ronda Biały Jar, który jest głównym węzłem szlaków turystycznych w Karpaczu. Przez chwilę idziemy ulicą Linową i dalej ulicą Pustą. Wychodząc z ulicy Pustej na ulicę Karkonoską schodzimy trochę w dół, aby trafić na ulicę Suchą, którą dochodzimy do ulicy Saneczkowej. Tutaj mieści się skwer z ławeczkami oraz plac zabaw. Wędrując z dziećmi, warto tutaj zrobić przerwę.  Następnie udajemy się ponownie w górę. Wychodzimy na ulicę Karkonoską i teraz już wzdłuż niej, chodnikiem spacerujemy w górę. Dochodzimy do ulicy Na Śnieżkę, w którą należy skręcić.  Po około 500 metrach jesteśmy przy najcenniejszym obiekcie sakralnym Karpacza – Świątyni Wang (http://www.wang.com.pl/). Kościół zbudowano na przełomie XII i XII wieku, przeniesiony został z miejscowości Vang w południowej Norwegii. Konstrukcja tej budowli została wykonana bez użycia metalowych gwoździ. Wszystkie połączenia wykonano za pomocą złączy ciesielskich. Uważany  jest za najstarszy kościół drewniany w Polsce. Kościółek można zwiedzać przez cały rok. Bilet normalny kosztuje 10 PLN, ulgowy dla dzieci i studentów – 5 PLN. Warto spędzić tam więcej czasu, zapoznać się z historią i odpocząć na placu przy Wangu. Wrócić można pieszo tą samą trasą lub komunikacją autobusową.

Świątynia Wang. Karpacz. Zdjęcie Sara. Blog SunSeasons24

Świątynia Wang. Karpacz. Zdjęcie Sara.

Gdzie zanocować?

Wybierając się do Karpacza na krótszy lub dłuższy pobyt, dobrze mieć zagwarantowany odpowiedni nocleg, aby po pieszych wycieczkach móc się zrelaksować w komfortowych warunkach. Sieć Sun Seasons 24 ma w tej miejscowości sporą bazę apartamentów w różnych lokalizacjach. Dla osób celujących w centrum Karpacza idealna będzie Rezydencja Pod Świerkami. Obiekt położony w bocznej uliczce, w świerkowym lasku od 11 już lat zdobywa serce coraz to nowych turystów. Znajdziecie tam zarówno małe apartamenty typu studio, jak i duże, dwupoziomowe z 3 sypialniami. Dla osób ceniących nowoczesne wnętrza, zdecydowanie polecam apartamenty w Rezydencji Przy Strumyku.  Nieco dalej od ścisłego centrum, ale otoczenie jest również zielone. Apartamenty mają balkony i tarasy z ładnym widokiem. Oferta Sun Seasons 24 jest naprawdę różnorodna i z pewnością każdy (nawet najbardziej wybredny 🙂 ) znajdzie coś dla siebie.

Rezydencja przy Strumyku. Karpacz. Zdjęcie Krzysztof Siwa. Blog SunSeasons24

Rezydencja przy Strumyku. Karpacz. Zdjęcie Krzysztof Siwa.

Rezydencja pod Świerkami. Karpacz. Zdjęcie Krzysztof Siwa. Blog SunSeasons24

Rezydencja pod Świerkami. Karpacz. Zdjęcie Krzysztof Siwa.

Apartament Gray Rezydencja przy strumyku. Karpacz. Zdjecie Krzysztof Siwa. Blog Sunseasons24

Apartament Gray Rezydencja przy strumyku. Karpacz. Zdjęcie Krzysztof Siwa.