Przejdź do treści

Mini przewodnik po Polanicy-Zdroju

  • Sara 

Polanica Zdrój, znana wszystkim jako sudecka miejscowość uzdrowiskowa jest zdecydowanie popularną destynacją wśród seniorów. Spędzając tam kilka chwil, przekonałam się jednak, że odnajdą się w niej również młodsi wiekiem turyści, szczególnie rodziny z dziećmi. Zapraszam do przeczytania mini przewodnika po tym niepozornym, ale bardzo urokliwym miasteczku.

Na początek kilka faktów:

  • położona w Kotlinie Kłodzkiej, otoczona z trzech stron górami i lasami
  • klimat Polanicy-Zdroju ma właściwości lecznicze w odniesieniu do chorób kardiologicznych, nadciśnienia, chorób reumatycznych i dróg oddechowych, również może wspomagać leczenie chorób układu trawiennego
  • najcieplejszym miesiącem jest lipiec
  • odpowiednie usłonecznienie (które występuje tu przez około 160 dni w roku) wywołuje efekt bakteriobójczy i witaminotwórczy.

Polanica Zdrój to bardzo dobre miejsce na pobyt zarówno weekendowy, jak i dłuższy, wakacyjny.

Rzeka w Polanicy Zdrój zdjęcie Sara blog SunSeasons24

Rzeka w Polanicy Zdrój. Zdjęcie Sara.

Gdzie można się zatrzymać?

W Polanicy-Zdroju znajduje się wiele hoteli, pensjonatów, apartamentów wartych uwagi. Ja miałam możliwość skorzystać z usług sieci apartamentów Sun Seasons 24, a konkretnie z pobytu w Apartamencie Studio w obiekcie Apartamenty Polanica. To lokum odpowiednie szczególnie dla par lub par z małym dzieckiem ze względu na jego powierzchnię i typ.  Studio z balkonem i aneksem kuchennym jest w pełni wyposażone we wszystko, co najpotrzebniejsze podczas takiego pobytu.

Apartament Studio w Polanicy Zdrój zdjęcie Sara blog SunSeasons24

Apartament Studio w Polanicy Zdrój. Zdjęcie Sara.

Co warto zobaczyć?

Jednym z najpiękniejszych miejsc w Polanicy jest Park Zdrojowy składający się z kilku mniejszych stref. Park Centralny to jego najstarsza część z promenadą, podświetlaną fontanną i Parkiem Szachowym, gdzie znajdują się: szachownica z dużymi figurami, fontanny, plac zabaw. Najbardziej naturalna, leśna część Parku Zdrojowego to Park Różaneczników z pomnikiem przyrody. W Parku Józefa z kolei znajdują się figury przedstawiające kuracjuszy w strojach z epoki. Park Leśny to najodleglejsza cześć Parku Zdrojowego i tam spotkamy słynną rzeźbę niedźwiedzia polarnego oraz ścieżki edukacji ekologicznej.

Rzeźba w Polanicy Zdrój zdjęcie Sara blog SunSeasons24

Rzeźba w Polanicy Zdrój. Zdjęcie Sara.

Będąc w Polanicy-Zdroju nie można pominąć symbolu tego miasteczka, czyli Pijalni Wody Mineralnej, zlokalizowanej w centrum Parku Zdrojowego. Można spróbować w niej wody ze źródła „Wielka Pieniawa”. Wchodząc do pijalni, po lewej stronie mamy Halę Spacerową, a na końcu Sale Koncertową, w której odbywają się koncerty muzyki operowej, operetkowej i klasycznej. Przyznam, że Hala Spacerowa wraz z miejscem na skosztowanie wody zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Nie jestem typem osoby, która podczas zwiedzania, na swojej mapie w pierwszej kolejności umieści dom zdrojowy, ale w tym przypadku naprawdę cieszę się, że do niego zawitałam. Projektanci tej przestrzeni wykonali naprawdę świetną robotę. Wnętrze jest wypełnione zielonymi roślinami, znajdują się tam białe, drewniane ławki, które ładnie komponują się z całością. Wchodząc do tego miejsca, można się poczuć jak w miejskiej dżungli, a z uwagi na to, że osobiście bardzo lubię  egzotyczne motywy to właśnie dlatego chyba tak bardzo przypadło mi ono do gustu 🙂  Po drugiej stronie budynku znajdują się sklepiki, kawiarnie i restauracje.

Rośliny w Domu Zdrojowym w Polanicy Zdrój zdjęcie Sara blog SunSeasons24

Rośliny w Domu Zdrojowym w Polanicy Zdrój. Zdjęcie Sara.

Kolejną atrakcją (i tutaj na pewno dla tych małych i tych dużych) jest Kolorowa Fontanna. Woda tryska na wysokość 12 metrów. Od maja do października w weekendowe wieczory odbywają się pokazy „woda, światło, dźwięk”, podczas których ruch wody i kolorowe światła są zsynchronizowane z odtwarzaną muzyką.

Miłośnikom spacerów…

polecam polanicką trasę spacerową Corso, która biegnie wzdłuż rzeki Bystrzycy Dusznickiej. Podczas wycieczki można zobaczyć wiele pięknych krzewów, a oprócz tego fontanny, kaskady, naturalną ściankę wspinaczkową, schody tarasowe i kładkę nad rzeką. Jest co podziwiać!

Wille Polanica Zdrój zdjęcie Sara blog SunSeasons24

Wille Polanica Zdrój. Zdjęcie Sara.

A teraz coś szczególnie dla najmłodszych.

„Polanica Express” to kolejka turystyczna z dwoma retro wagonikami, stylizowana na XIX-wieczny parowóz. Podczas przejażdżki turystom towarzyszy lektor, który opowiada o historii miejscowości. Czas przejazdu to około 30 minut. Kolejka kursuje od kwietnia do czerwca i od września do października w weekendy, w wakacje również w tygodniu. Bilety normalne w cenie 12 PLN, a ulgowe 8 PLN. Więcej informacji dotyczących „Polanica Express” znajdziecie tutaj.

Kolejnym „must visit” dla dzieci jest letni tor saneczkowy. „Góralka” to 450 metrów zjazdu na sankach, które zamiast płozów mają kółka i poruszają się po stalowej rynnie. Atrakcja jest w zupełności bezpieczna. Maksymalna prędkość przy zjeździe to 40 km/h, ale podczas jazdy można regulować szybkość ręcznym hamulcem. Sezon trwa od 15 kwietnia do 15 października. Ceny biletów i ważne informacje tutaj.

Przy torze znajduje się również plac zabaw i park linowy. Park linowy jest przeznaczony dla dzieci do 140 cm wzrostu. Przejście jednej osoby kosztuje 25 PLN.

Miłośnikom historii i kultury…

innych narodów polecam Etnograficzne Muzeum Misyjne przy klasztorze Białych Sercanów, gdzie można zobaczyć liczne stroje, ozdoby, instrumenty muzyczne, rzeźby i przedmioty użytkowe przywiezione z misji Sercanów m.in. w Kongo, Mozambiku, Peru, Tahiti, itd.

Ci bardziej spragnieni wrażeń turyści mogą wybrać się na tor kartingowy Top Cart przy ul. Tranzytowej. Czynny przez 7 dni w tygodniu od godz. 9.00 do 21.00. Tor oprócz samej już atrakcji oferuje naukę jazdy i odpowiedzialnych zachowań tak, aby każdy uczestnik zabawy mógł poczuć się w pełni bezpiecznie.

Wymienione miejsca dotyczą samej Polanicy, natomiast w jej okolicy jest mnóstwo miejsc wartych zobaczenia. Jeśli będziecie na dłużej na pewno musicie odwiedzić Jaskinię Niedźwiedzią nieopodal Lądka Zdroju, Ogród Japoński w Jarkowie, Minieuroland z miniaturami słynnych budowli w Kłodzku oraz Park Narodowy Gór Stołowych.

Gdzie zjeść obiad?

Jeśli zgłodniejecie, polecam restaurację Polskie Smaki (https://www.smaki-polskie.eu/menu). Patrząc na nazwę, wydawać by się mogło, że w menu znajdziemy tylko tradycyjne odsłony polskich dań, jednak lokal serwuje różne ciekawe kombinacje jak na przykład sałatka z dynią i oscypkiem lub krewetkami tygrysimi i pieczonym łososiem. Brzmi naprawdę smacznie! Porcje duże, ładnie podane.

Kolejnym miejscem godny polecenia jest restauracja Smaki Na Szlaku (https://www.smakinaszlaku.pl). Tutaj z kolei skosztujecie czegoś zarówno tradycyjnego, jak i burgerów oraz pizzy. Również spore porcje. Przyjazne i klimatyczne miejsce z dobrze wyposażonym kącikiem dla dzieci.

Gdzie na kawę?

Z kolei na dobrą kawę warto wstąpić do Małej Czarnej. W środku przytulnie. Obsługa przemiła. Pyszne wypieki i desery lodowe oraz ogromny wybór herbat.

Jeśli chcecie spróbować czegoś jeszcze to zachęcam do wizyty w Bohema Caffe w Parku Zdrojowym. To sieć kawiarni, występujących często właśnie w uzdrowiskowych miejscowościach. Kulturalna obsługa, duży wybór ciast i deserów. Kawa bardzo dobra!

Mam nadzieję, że przybliżyłam Wam trochę Polanicę-Zdrój i jej walory naturalne, turystyczne i gastronomiczne a Wy planując swój kolejny weekendowy, bądź wakacyjny wyjazd, weźmiecie pod uwagę tę wyjątkową na tle polskich uzdrowisk, miejscowość.  🙂