Restauracja Nowy Zdrój

Sposób podania potraw, ich dekoracja, a przede wszystkim smak wynikający z lokalnych i regionalnych składników oraz autorskich pomysłów na aranżacje dań sprawia, że turyści kulinarni w swoich wędrówkach często podążają za konkretnymi szefami kuchni. Tak jest w przypadku dolnośląskiego kuchmistrza Grzegorza Dudy, od kilku miesięcy szefującego w restauracji Nowy Zdrój w Polanicy-Zdroju.

Coraz częściej celem naszych podróży jest nie tylko podziwianie atrakcji turystycznych, ale również poznanie niepowtarzalnego i charakterystycznego dla danego regionu jedzenia. Dużym ułatwieniem jest szlak kulinarny Smaki Dolnego Śląska, na którym znajdą Państwo restaurację Nowy Zdrój w Polanicy-Zdroju. Restauracja znajduje się w spacerowej odległości od Apartamentu Studio w sieci Sun Seasons 24

Restauracja i kawiarnia Nowy Zdrój znajdują się w hotelu położonym w centrum uzdrowiska Polanica-Zdrój, w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Zdrojowego, Pijalni Wód Mineralnych, Teatru Zdrojowego oraz deptaka z pełną uroku historyczną zabudową, otoczoną wspaniałą zielenią porastającą przyległe Góry Stołowe i Bystrzyckie, w niezwykłym zakątku Dolnego Śląska.

Polędwiczka wieprzowa z sosem z gorgonzoli i gruszki. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Polędwiczka wieprzowa z sosem z gorgonzoli i gruszki. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Do restauracji i kawiarni przychodzą nie tylko Goście hotelowi, ale również turyści trafiający tu ze względu na szefa kuchni Grzegorza Dudę i serwowane przez niego oraz jego zespół wyśmienite dania.

Spotkanie z szefem kuchni Grzegorzem Dudą. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Spotkanie z szefem kuchni Grzegorzem Dudą. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Są to potrawy kuchni polskiej, czeskiej, a także dania dolnośląskie, bazujące na naturalnych produktach regionalnych i lokalnych, dostarczanych przez certyfikowanych producentów. Bazą wielu potraw są na przykład komponenty z Wańczykówki, pstrągi kłodzkie, wołowina sudecka i miody z dolnośląskich pasiek. Dodatkiem do wielu specjałów jest tłoczony na miejscu olej.

Restauracja Nowy Zdrój. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Restauracja Nowy Zdrój. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Kulinarną propozycją Grzegorza Dudy jest na przykład polędwiczka wieprzowa z sosem z gorgonzoli i gruszki. Warto podkreślić, że propozycje szefa kuchni obejmują różnego rodzaju diety: wegetariańską, wegańską i bezglutenową. A na deser warto skusić się na pyszne lody naturalne.

Kawiarnia Nowy Zdrój. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein. Blog SunSeasons24

Kawiarnia Nowy Zdrój. Zdjęcie Barbara Jakimowicz-Klein.

Centrum Zdrowia i Wypoczynku Nowy Zdrój w Polanicy Zdroju. Zdjęcie Barbara Jakimowicz Klein. Blog SunSeasons24

Centrum Zdrowia i Wypoczynku Nowy Zdrój w Polanicy Zdroju. Zdjęcie Barbara Jakimowicz Klein.

Życzę Państwu wielu kulinarnych odkryć podczas wakacji!

Barbara Jakimowicz-Klein jest wrocławianką, archeolożką, badaczką tradycyjnych metod przygotowywania potraw, dziennikarką kulinarną i autorką wielu poradników i książek o szeroko rozumianej tematyce kulinarnej, m.in. publikacji o polskich kuchniach regionalnych: „Kuchnia śląska”, „Kuchnia góralska”, „Kuchnia wielkopolska”, „Kuchnia kresowa” czy „Kuchnia myśliwska”.
Od wielu lat jest zaangażowana we wspieranie kulinarnego dziedzictwa oraz promocję produktów regionalnych, lokalnych i tradycyjnych z Dolnego Śląska. W swoich książkach przybliża czytelnikom historyczne, kulturowe i geograficzne aspekty kuchni dolnośląskiej i wrocławskiej. Jest współautorką publikacji „Mom ja skarb… Smaki tradycji dolnośląskich” oraz autorką książek: „Kuchnia Wrocławia” (wspólnie z dr. Grzegorzem Sobelem); „Kuchnia Dolnego Śląska”; „Smaki pogranicza. Dziedzictwo kulinarne ziemi radkowsko-broumovsko-polickiej”; „Dziedzictwo kulinarne pogranicza śląsko-łużyckiego”.
Jako członkini Polskiego Stowarzyszenia Turystyki Kulinarnej zajmuje się promocją turystyki kulinarnej. Jest pełnomocniczką zarządu Polskiej Akademii Sztuki Kulinarnej w województwach dolnośląskim i lubuskim, Ambasadorką znaku Dolina Baryczy Poleca, członkinią Kapituły szlaku kulinarnego Smaki Dolnego Śląska oraz autorką tekstu publikacji promującej szlak „Smaki Dolnego Śląska”. Współpracuje z portalami: smakidolnegoslaska.pl; potrawy regionalne.pl; wrocławianin.info; polandtravel.info; blogiem sunseasons24.pl, prowadzi portal kuchniawroclawia.plMoże Ci się też spodobać